Azonnali belső vizsgálatot rendelt el Ruszin-Szendi Romulusz az újdörögdi kézigránát-baleset ügyében
Azonnali belső vizsgálatot rendelt el Ruszin-Szendi Romulusz az újdörögdi kézgránát-balesettel kapcsolatban, jelentette be Facebook-oldalán a honvédelmi miniszter. Az ügyben az ügyészség június elején megszüntette a nyomozást, a tárcavezető szerint azonban „erre nem lehet azt mondani, hogy nincs felelős, majd csendben továbblépni”.
A tavaly márciusi balesetben egy 29 éves kormánytisztviselő önkéntes harcászati kiképzésen vett részt, amikor egy éles kézigránát még a kezében működésbe lépett. Az ügyészség szerint a nő a gyakorlógránátos feladatok során egyszer sem érte el az előírt 30 méteres dobótávolságot, ennek ellenére megfelelt minősítést kapott, és részt vehetett az éles dobáson. A biztosítószeg kihúzása után véletlenül részben elengedte a biztosítókart, ezért a gránát idő előtt aktiválódott; a mellette álló kiképző megpróbált közbelépni, de a gránát kevesebb mint négy másodpercen belül felrobbant. A nő mindkét kezét elvesztette, súlyosan megsérült az arca is, a kiképző pedig szintén súlyos sérüléseket szenvedett.
A sérült nő nem fogadta el, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség megszüntette a nyomozást, és panasszal élt a megszüntető határozat ellen.
Ruszin-Szendi Romulusz azt írta, hogy tudomásul veszi az ügyészség döntését, mivel a büntetőjogi felelősség megállapítása nem az ő feladata. Egyúttal azonnali belső vizsgálat elrendelését kérte a vezérkari főnöktől.
Ha valaki hibázott, legyen vezető vagy döntéshozó, annak vállalnia kell a következményeket. Ha rendszerszintű hiba történt, azt ki fogjuk javítani. Ha vezetői felelősség állapítható meg, annak pedig következménye lesz
– fogalmazott. „Nem engedhetem meg, hogy egy ilyen tragédia után a közvéleményben az maradjon: senki sem felelős”, tette hozzá. Azt is megígérte, hogy a vizsgálat eredményeit nyilvánosságra fogják hozni, és minden szükséges személyi és szakmai döntést meghoznak.

Hozzászólások lezárva.