Az Európai Bizottság beperli Magyarországot az embercsempészek szabadon bocsátása miatt

Nyilvánossá tette az Európai Bizottság kötelezettségszegéssel kapcsolatos májusi döntéseit. Ezek közül számos érinti hazánkat is, a legsúlyosabb, amelyben kimondják, hogy a magyar kormány nem teljesítette az illegális bevándorlás elleni küzdelemmel kapcsolatos kötelezettségeit. Márki-Zay Péter is már a kezdetektől fogva kiállt a magyar kormány ellen, amiért embercsempészeket lényegében szabadon bocsátott büntetési idejük (vagy annak egy részének) letöltése előtt.

Az uniós szabályok ugyanis azt mondják ki, hogy hatásos, ,,arányos és visszatartó erejű szankciókat“ kell alkalmaznia a migránscsempészés bűncselekményével kapcsolatban.

Hazánkban viszont 2023 áprilisában lépett hatályba az a kormányrendelet, amely lehetővé tette a hazai börtönökben büntetésüket töltő külföldi embercsempészeknek, hogy kiszabadulhassanak a rácsok mögül. A magyar állam ,,cserébe” csupán azt kéri tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el Magyarországot.

A Bizottság szerint ez nem csupán uniós jogot sért, de súlyosan aláássa a migránscsempészés hatékony kezelésére irányuló célkitűzést, az elősegítésről szóló uniós jogi keret visszatartó erejét és a migránscsempészés elleni küzdelemre irányuló közös uniós erőfeszítéseket. Ráadásul a kormányrendelet nem nyújt megfelelő garanciákat a Magyarországon kívüli reintegrációs őrizet feltételei, ellenőrzése és végrehajtása tekintetében, vagyis nem garantált, hogy a szabadon engedett személyekkel szemben a saját országuk alkalmazni fogja a büntetést.

A köztelezettségszegési eljárást még 2023 nyarán indították, ám a kormánnyal történt eddigi levelezés nem vezetett eredményre.

Hódmezővásárhelyen a város polgármestere, Márki-Zay Péter már a kezdetektől fogva tiltakozott és felemelte a szavát a magyar kormány ezen eljárása ellen.

Forrás: HVG

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!