Valótlan állítások és az igazság kastélyügyben

Kastélyügyben több olyan mondatot is hallhattunk már, ami megemeli a szemöldököt, de most konkrét valótlanságok is elhangzottak. A minisztérium tényleg titkosította a pályázati dokumentációt, ráadásul a tulajdonjog felfüggesztéséről a mai napig nem küldtek semmilyen értesítést az önkormányzat számára.

Azt már megszokhattuk, hogy a kormánypárti kommunikációban időnként tettenérhető a csúsztatás, de most a helyi Fidesz-KDNP-s képviselő a közgyűlésen állított valótlanságot. A legutóbbin ugyanis azt hangoztatta a Fidesz frakció, jelesül Markó Csaba Fidesz-KDNP-s képviselő hozzászólásában, amikor a kastély-ügyről vitáztak, hogy a minisztérium nem titkosított semmit, hiszen a honlapján ott van a pályázati anyag. Petrovics György aljegyző már a közgyűlésen is jelezte, hogy az elég nagy gond, ha a dokumentáció megtalálható a honlapon, hiszen a minisztérium azt titkosította.

Markó Csaba ráadásul felszólította a városházi médiát, hogy hozza nyilvánosságra a pályázati feltételeket.

Az a Markó Csaba, aki jogász és vagyonnyilatkozata szerint szakmai munkatársa az Építési és Közlekedési Minisztériumnak.

A kastély-törvény elég egyértelműen rögzíti, hogy a részletes dokumentáció titkos. Ez a törvény a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló 2024. évi XXXII. törvény és a 16. § (3) bekezdése értelmében a dokumentáció teljes terjedelmében titkosnak minősül.
„16. § (3) A kérelmező a szerződéskötésig köteles titokban tartani a 4. § (7) bekezdése szerinti dokumentáció tartalmát, köteles továbbá szerződéskötést követően is bizalmasan kezelni a miniszter által a rendelkezésére bocsátott minden tényt, információt, adatot, azokról harmadik személynek tájékoztatást nem adhat.”

Az önkormányzattól megtudtuk, hogy a képviselők megkapták ezt a dokumentációt, ennek ismeretében tudtak ugyanis dönteni.

A dokumentáció amúgy olyan titkos, hogy az önkormányzat részére is egy jelszóval ellátott linket biztosítottak annak letöltéséhez, és amint a közérdekű adatigénylésünk nyomán számunkra megküldött levélből kiderül, csak 7 napjuk volt erre.

A helyi Fidesz azt is szemére vetette a városvezetésnek, hogy nem kell kivárniuk az EU-s pályázat fenntartási időszakát a felújítás megkezdésével, ám erre az időszakra éppen a minisztérium hívta fel az önkormányzat figyelmét, amikor értesítésükben tisztázták, hogy 2028-ig csak vagyonkezelői jogaik vannak. Amúgy a város pályázatát a minisztérium úgy fogadta el, hogy a kastély felújítását 2028-ban kezdenék el.

És most következne az az e-mailrészlet, amelyben a folyamat felfüggesztéséről értesítik az önkormányzatot, ám ezt ne is keressék cikkünkben. Ugyanis nem létezik. Az önkormányzat semmilyen formában nem kapott értesítést a minisztériumtól a folyamat felfüggesztéséről.

Emlékeztetőül: egyszer már kikértük a kikérhető dokumentumokat az önkormányzattól közérdekű adatigénylésben, és meg is kaptunk minden olyan dokumentumot, ami kiadható, és el is kezdtük azt feldolgozni, a nyilvánosság elé vinni. Az első részben bemutattuk, hogy mennyit költött Vásárhely a kastély-örökbefogadásra (1 azaz egy forintot), hogy Vásárhely 10 évre 1,11 milliárd forintos befektetést vállalt, és megmutattuk az elfogadott pályázat azon részletét is, amelyből kiderült, hogy a felújítási munkálatok 2028-ban indulnának. Cikksorozatunk második részében azt szerettük volna bemutatni, hogy a pályázatban milyen tervet dolgoztak ki arra, hogy a Wenckheim kastély jelenlegi költségvetési hiányát lenullázzák, és pozitívba fordítsák a mérleget.

De akkor a minisztérium kiadott egy sajtóközleményt, miszerint felfüggesztik a tulajdonbavételi eljárást, mert úgy tudják, Vásárhelyen népszavazás lesz. Akkor ez még valójában egy ötlet volt a helyi Fidesz részéről, mert a sajtóközlemény kiküldése után pontosan egy nappal nyújtották be a Helyi Választási Iroda számára azt a dokumentumot, amivel el tudták indítani a kezdeményezést. Ennek egyébként a Helyi Választási Bizottság nem adott helyt, a minisztériumi titkosítás miatt ugyanis úgy ítélték meg, hogy nem elég egyértelmű információk alapján kellene döntést hozniuk a vásárhelyieknek. Ezt a benyújtók és maga Márki-Zay Péter polgármester is kifogásolta, a Fidesz úgy véli elég egyértelmű a kérdés, ezért bírósághoz fordultak, míg Márki-Zay úgy véli, össze kellene gyűjteniük a népszavazást támogató mintegy 8500 aláírást és utána ráfordulni arra az útra, ami 30 milliós népszavazást eredményezne.

Amint a figyelem ismét a város kastélypályázatára fordítódik, be fogunk számolni a pályázat további részleteiről.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!