Jogerős ítélet született az önkormányzat és a reformátusok közti birtokvédelmi perben

Az önkormányzat jogszerűen foglalta vissza és cserélt zárakat 2022-ben a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola által használt Petőfi utca 6. épületének földszinti termein – állapította meg a Járásbíróság még tavaly novemberben elsőfokon, melyet most a Szegedi Törvényszék másodfokon is helybenhagyott. Az Ótemplomi Református Egyházközség és az önkormányzat között 2023 ősze óta zajló peres eljárás végére került pont ezzel a döntéssel.

A Szegedi Törvényszék április 24-én kelt, másodfokon hozott ítélete az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja, valamint kötelezi az alperes egyházközséget, hogy 15 napon belül 222 ezer 250 forint perköltséget fizessen meg a felperes önkormányzatnak. Az ítélet, összhangban az elsőfokú döntéssel, kimondja: „A felperes az alperes által jogalap nélkül birtokolt ingatlanrészeket önhatalommal, jogszerűen vette birtokba, birtoksértést nem valósított meg, ezért az alperes birtokvédelemre nem tarthat igényt.”

Mint előzőleg többször beszámoltunk róla, az Ótemplomi Református Egyházközség ingyenes használati megállapodást kötött az önkormányzattal a Petőfi u. 6. szám alatti ingatlan első emeleti termeire, melyet jelenleg is a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola használ, a megállapodás szerint 2025. augusztus 31-ig. Ez alapján az egyházközségnek, mint iskolafenntartónak, csak a rezsit kell megfizetnie a Szőnyi iskola által használt épületrész után. Az egyházközség – illetve a Szőnyi iskola – 2022-ben ideiglenesen az épület földszinti termeit is elkezdte használni bútortárolás céljából. Amint ez az önkormányzat tudomására jutott, felhívta az iskolavezetés figyelmét, hogy a termeket a kialakítandó játszóház miatt csak ideiglenesen használhatják, 2023 nyarától pedig több felszólítást küldtek az iskolának, hogy ürítsék ki a földszinti termeket.

Mivel az egyházközség ettől elzárkózott, 2023 augusztusában az önkormányzat lecseréltette a zárakat az érintett termeken. Ekkor az egyházközség birtokvédelmet kért, majd kapott is a mórahalmi jegyzőtől. Az önkormányzat ezt követően fordult bírósághoz, a perben pedig 2024. novemberében született elsőfokú ítélet, amely az önkormányzatnak adott igazat. Az egyházközség a döntést vitatva fellebbezett, azonban a Szegedi Törvényszék másodfokú, immár jogerős ítélete helybenhagyta.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!