sajatbanner

Gyöngyösi Ferenc: Nehéz öt éven vagyunk túl

Vásárhely alpolgármestere a választási ciklus utolsó napjaiban az Időben című műsorban beszélt az elmúlt öt évről, illetve a város jelenlegi anyagi helyzetéről. Elmondta, az önkormányzat pénzügyei stabilak, de ez komoly odafigyelést, szigorú gazdálkodást követel meg a döntéshozók részéről. Arra is válaszolt, marad-e továbbra is alpolgármester.

Nehéz gazdasági helyzetben vettük át a városvezetést, közben pedig volt Covid, volt rezsiválság – szóval nem kímélt minket az élet – vont mérleget Gyöngyösi Ferenc. A megörökölt 10,7 milliárdos adósságból mára már 7,4 milliárdot visszafizetett a város. Az adóssághalmaz egy része hosszúlejáratú hitel, amelyek a mai napig is fennállnak. Ez a (10,7 milliárdból még megmaradt) 3,3 milliárd összesen négy hitel tőketartozása – 2018 óta ezekre a hitelekre 1,9 milliárd forint kamatot fizettek ki összesen. Így számolva nem 7,4, hanem 9,3 milliárd forintot fizetett már vissza a jelenlegi városvezetés. A város pénzügyeiért felelős alpolgármester bízik benne, hogy ezt a tendenciát tudják folytatni, és még fejlesztésekre is marad.

Üres-e a város kasszája?

Lázár János az idei önkormányzati választás után kijelentette: „Vásárhelyen is lesz kijózanodás, amikor kiderül, hogy üres a város kasszája, a kasszakulcs pedig a kormánynál van, ezzel kell szembenézniük a helyieknek, akik így arra adták a felhatalmazást Márki-Zay Péternek, hogy ezt a helyzetet kezelje.” Gyöngyösi Ferenc erre reagálva biztosított mindenkit: a város anyagi helyzete stabil, és bár nem dúskálnak a javakban, de például most is tudtak kisebb összegeket lekötni.

Tavaly 145 millió forint bevételünk származott abból, hogy a beérkező adóbevételeket rövidtávra lekötöttük, és ahogy volt rá szükség, úgy használtuk föl. Idén is lekötöttünk már 1,2 milliárd Ft-ot, és 300 millió Ft szabad pénzeszköz is van a városi kasszában, és most még a díjemelések is hozzájönnek – érvelt az alpolgármester. Szerinte Lázár János nem először vizionálja azt, hogy Vásárhely csődbe megy, de egyre hiteltelenebb, hiszen ez még mindig nem következett be. De arra is rámutatott, hogy a város költségvetése minden évben nyilvános, akit érdekel megnézheti, és sok mindenről meggyőződhet belőle.

Akkor miért volt szükség a díjemelésekre?

A díjemelések érintik a Nyugdíjas Lakóparkot, a Kapcsolat Központ intézményeit, a gyermekétkeztetést és a parkolást. – Viszonylag ritkán szoktunk emelni, – a parkolódíjat utoljára két és fél éve, – azóta nagymértékű infláció volt hazánkban, azt gondolom, ez nem volt egy elrugaszkodott emelés. 320 Ft-ra emeltük az óradíjat, ami január 1-től lesz esedékes. Ez pedig a környékbeli nagyobb városokkal összehasonlítva sem magas árszínvonal, hiszen Szegeden 660 Ft, Kiskunfélegyházán pedig 400 Ft, Gyulán is 360 Ft a parkolás már március óta egy órára – sorolta a parkolódíj-emelés mellett szóló érveket a városvezető.

De a gyermekétkeztetés díjemelését sem tartja elrugaszkodottnak Gyöngyösi Ferenc. Elmondta, itt az elmúlt hat évben összesen 76 százalékos emelést hajtottak végre úgy, hogy az élelmiszer-infláció közben 94 százalékos volt. Hangsúlyozta: az óvodákban a szülők 93 százaléka, a bölcsődékben 82 százaléka nem is fizet az étkezésért. Ugyanez az arány az iskolákban húsz százalékos, további harminc százalék pedig csak félárat fizet. De szerinte más szolgáltatókkal összehasonlítva sem sok, amit az önkormányzat elkér. Elmagyarázta, az állam 58 %-át fizeti a közétkeztetésnek, az önkormányzat 25 %-ot tesz hozzá, csak a maradék 17 %-ot fizetik a szülők. Elmondása szerint a már említett 1,9 milliárdos kamattörlesztés összege 18 évig fedezte volna a szülők által befizettet – 107 milliós – közétkeztetési díjat.

Ilyen és ehhez hasonló „nem látványos” kötelezettségei vannak tehát a városnak, ilyen például az építményadó eltörlése is, amely közel 3 milliárd forint lett volna, ha beszedjük

– mondta Gyöngyösi Ferenc, majd hozzátette: sokszor éri őket az a kritika, hogy nem lakosságbarát intézkedéseket hoznak, viszont szerinte ha „a tényeket egymás mellé” teszik, megmutatkozik, hogy nem kell szégyenkezniük. – Mi odatesszük, amit oda lehet, és az emeléseknél is mindig elmegyünk a falig, csak akkor emelünk, amikor azt látjuk, hogy igencsak hozzá kell nyúlni – fogalmazott.

Az alpolgármester kitért a Nyugdíjas Lakóparkban és a Kapcsolat Központban történt emelésekre is. Szerinte a Nyugdíjas Lakóparkban az emelés „nem haladja meg azt a mértéket, ami a veszteséget csökkentené„. A város terve az lenne, hogy ne legyen veszteséges ez az intézmény, csakhogy régóta nem voltak itt sem emelések, a karbantartásra viszont sokat kell költeni. Emellett a lakók által befizetett összegek nem fedezik azt, ami a fenntartáshoz kell, ezt az önkormányzat kénytelen pótolni. – Itt egyelőre az a cél, hogy a költségeket csökkentsük – összegezte az alpolgármester.

Alpolgármester marad-e?

Gyöngyösi Ferenc elárulta, már leült megbeszélni Márki-Zay Péterrel ezt a kérdést.

Polgármester úr számít rám továbbra is ebben a munkakörben, de természetesen ezt majd a közgyűlés lesz hivatott eldönteni – a közgyűlés dönti el, hogy ki lesz Hódmezővásárhely alpolgármestere

– fogalmazott a 4-es körzet megválasztott képviselője.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!