31 éve élt hazánkban, majd szabályváltozás miatt kiutasították – pert nyert egy török férfi Magyarország ellen

Bár jogszerűen élt itt, mégis kiutasítottak egy török férfit Magyarországról, bár itt alapított családot. Az Emberi Jogok Európai Bírósága mintegy hatmillió forintos igazságos elégtételt ítélt meg a férfi számára, mert a magyar állam úgy utasította ki az országból, hogy nem biztosított tisztességes eljárást és megfelelő bírósági jogorvoslatot sem.

A Magyar Helsinki Bizottság beszámolója szerint a török férfi, név szerint Orhan Demirci, 1990-ben érkezett szabályosan Magyarországra. Négy év múlva megnősült, egy év múlva kislányuk született. Itteni tartózkodása végig szabályos volt, még a kiutasításakor is az érvényes legerősebb tartózkodási jogcímmel, bevándoroltként élt hazánkban.

A magyar állampolgár családtagjai miatt szintén állandó tartózkodásra jogosító tartózkodási kártyával is rendelkezett, amely helyett az érvényességi idő lejártakor az időközben történt jogszabálymódosítások miatt ún. nemzeti letelepedési engedélyt kellett kérvényeznie. Mivel annak kiállítása a változatlan családi helyzet és személyes körülmények miatt majdhogynem automatikus, 2020-ban a legnagyobb nyugalommal kérvényezte az engedély kiállítását.

Csakhogy közben sokat szigorodtak az idegenrendészeti szabályok. Így például az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) és a Terrorelhárítási Központ (TEK) szakhatósági állásfoglalásai, javaslatai alapján lényegében indoklás nélkül lehet megvonni nemzetközi védelmet (menedékjogot) vagy tartózkodási jogosultságot.

Jelen esetben 30 év után az AH hirtelen kiadott egy állásfoglalást, hogy a további tartózkodása veszélyezteti a nemzetbiztonságot. Egyúttal javaslatot is tett a kiutasításra, valamint öt év beutazási és tartózkodási tilalom elrendelésére.

Mivel az AH a nemzetbiztonság veszélyeztetésére hivatkozott, az indokok megismerését évtizedekre titkosították, azokat sem a férfi, sem ügyvédje nem ismerhette meg.

Esetében nem vizsgálták a titkosított információkon alapuló javaslat megalapozottságát, ahogyan azt sem, hogy a kiutasítás milyen hatással van az immár nyugdíjas családapára és családtagjaira. Az ügyben a magyar bíróságok nem ítéltek a hazai jogszabályok ellenében, így 2021 márciusában deportálták a férfit.

A család a Magyar Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi bírósághoz fordult. Az Emberi Jogok Európai Bírósága most egyhangú ítéletben mondta ki, hogy a magyar állam megsértette Orhan Demirci emberi jogait, valamint hogy a hazai szabályozás ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével is. A hazai hatóságok és bíróságok nem biztosítottak neki a tisztességes eljárást és hatékony jogorvoslati lehetőséget ahhoz, hogy kiutasításával és a szakhatóság véleményével szemben hatékonyan védekezhessen. A strasbourgi bíróság nem fogadta el a magyar állam védekezését, mely szerint a hazai bíróságok szabályosan, a törvény betűje szerint jártak el.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!