Szombaton nyílik Erdős Péter emlékkiállítása

Erdős Péter, tavaly elhunyt vásárhelyi festőművész emlékkiállítása nyílik meg szombaton délután 3 órakor az Alföldi Galériában, ahol ma Ibos Éva művészettörténész tartott sajtóbejárást.
„Képeimmel a haza, a szülőföld és az itt élők iránti szeretetemet és tiszteletemet, valamint a múlt és a jelen értékeinek megbecsülését akarom kifejezni. Nem követek múló irányzatokat, mesterem a természet! Munkámmal szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy az emberek jobban tudjanak örülni a szépnek, az igaznak, és legyen erejük küzdeni a rossz ellen” – olvashatók Erdős Péter gondolatai a szombaton délután 3 órakor az Alföldi Galériában nyíló emlékkiállításon, amelyen ma Ibos Éva művészettörténész tartott sajtóbejárást.
– Erdős Péter köztiszteletben álló ember és képzőművész volt. Azok is ismerik a műveit, akiknek fogalmuk sincs róla. Ugyanis jó néhány emlék- és utcanévtáblát ő tervezett, de foglalkozott kerámiával és rézdomborítással is – sokféle módon kipróbálta magát. Grandiózus művét, a városháza aulájában látható Vásárhelyi Testamentumot azokból a rézlemezekből készítette, amelyek a városháza 1970-es toronytüzében megrongálódtak. A hatalmas fali domborművön a városhoz kötődő jeles személyiségek portréit örökítette meg, s egészítette ki néhány Vásárhelyhez köthető kultikus motívummal – világított rá a legtöbbek számára mégis mártélyi tájképeiről ismert festőművész sokoldalúságára Ibos Éva művészettörténész.
Az Alföldi Galéria öt földszinti termét is megtöltő emlékkiállítás különlegességét nemcsak az adja, hogy a festőművész életében nemigen akart a sajtóban szerepelni, és egyéni kiállításon is nagyon régen mutatta meg magát – a Wikipédia róla szóló szócikke szerint ilyen utoljára 1987-ben, Salgótarjánban volt –, hanem az is, hogy a szombaton nyíló tárlat anyagának gerincét a festőművész családjának tulajdonában lévő alkotások adják: egészen az 1954-ben készült, s az első Őszi Tárlaton szerepelt ifjúkori önarcképétől az élete alkonyán készült festményekig. Ezeket egészítik ki a Tornyai János Múzeum gyűjteményében található művek.
Aki elmegy a kiállítás megnyitójára, vagy csak azt követően nézi meg a tárlatot, nemcsak azt láthatja, hogyan változott – vagy változott-e – az alkotó stílusa, mondanivalója, hanem elgyönyörködhet abban is, milyen finoman és szeretettel ábrázolta művein a Vásárhelyt körülölelő tájat, a földeken dolgozó embereket, a mezőgazdasági eszközöket, az állatokat és a tanyákat. És megbizonyosodhat arról is, hogy kedvelt és visszatérő témája volt a Tisza, a mártélyi holtág szépsége és harmóniája.
Hozzászólások lezárva.