Sanyarú magánélet adatott a Vuk írójának

Fekete István burokban született, és az egyik füle mögött volt egy pótfül, amit később leoperáltak. A családi legendárium szerint rokonságban álltak Damjanich János tábornokkal, az aradi vértanúk egyikével. A Vuk, Bogáncs, Lutra és más állatregényeiről ismert, népszerű szerzőről szerda este a Németh László Városi Könyvtárban tartott érdekfeszítő előadást Propper Valéria irodalomtörténész.

A kaposvári főgimnáziumba íratták be a szülei, de ott nem érezte jól magát, félévkor három tantárgyból is megbukott, így a család átíratta a polgári főiskolára. Több osztálytársa lett történetei főhőse. 1917-ben bevonult katonának, de a frontra nem került. 1923-ban már Debrecenbe járt a mezőgazdasági akadémiára, de itt sem érezte jól magát, ezért átiratkozott a mosonmagyaróvárira. Egy táncmulatságon ismerkedett meg egy orvoskisasszonnyal, Pillér Edittel, akit csak azután vett feleségül, hogy intézőként állást kapott – árulta el ezeket az érdekességeket a Vukot, a Bogáncsot, a Kelét, a Lutrát és más, állatokról szóló regényeket író Fekete Istvánról a Németh László Városi Könyvtárban tartott előadásában Propper Valéria irodalomtörténész. Azt is megtudta tőle a népes hallgatóság, hogy az író a világháború után tíz évig nem publikálhatott, s ez idő alatt sokszor vagonrakodásból tartotta el a családját. Elmondta azt is, hogy történetei főhősei, az állatok, nem emberként viselkednek.

Az érdeklődő irodalombarátok

Családtagjait ugyan nem ábrázolta írásaiban, de húgai gyógyszerét gyermekkorukban maga szedte be, hogy megkímélje őket annak keserű ízétől.

– Nála szebben emberségről, szeretetről, emberi kapcsolatokról, természetről, állatokról szerintem senki nem tudott írni a magyar irodalomban. Talán ezért ő az egyik kedvencem – mondta Propper Valéria.

Fekete Istvánhoz egyébként több évforduló is kapcsolódik, hiszen 125 éve született, és 55 éve hunyt el.

Propper Valéria egyik kedvenc írójáról tartott előadást

– Nagyon különleges az élete és az életműve is. Hihetetlenül tragikus volt a magánélete, ugyanis a felesége mániás depresszióban szenvedett, amit a 20. század első évtizedeiben nemhogy gyógyítani nem tudtak, de még felismerni sem: egyszerűen hisztériának minősítették. Ez egy olyan érzelmi hullámvasutat jelentett a házasságukban, amit nagyon nehéz volt kezelni és elviselni. Fekete István saját szavaival úgy nyilatkozott, hogy a „holtodiglan, holtomiglan” valóban halálig jelent, és még ha nem szeretné is, akkor sem válna el tőle – legfeljebb külön élnének.

A lánya 18–19 éves korában kivándorló útlevéllel, apácaként elhagyta az országot. A fia részt vett az ’56-os forradalomban, a Széna téri szabadságharcosok egyike volt, és decemberben kénytelen volt elhagyni az országot. A könyveit a kommunista hatalomátvételt követően, 1946-tól betiltották. Az ’50-es évek végéig gyakorlatilag csak az Új Szóban és a Vigíliában jelenhettek meg írásai. Bár a magánélete nagyon nehéz volt, az írói pályája sokkal sikeresebb: már a ’30-as évek elején írt díjnyertes regényeket és novellákat, majd a ’60-as évektől kezdve nagy állatregényeivel máig párját ritkítja a magyar irodalomban. Regényei világirodalmi szinten is különlegesek – összegezte Propper Valéria irodalomtörténész, aki legközelebb szeptemberben folytatja a könyvtári előadássorozatát.

Hogy miről, azaz Zrínyi vagy a Hunyadi család legyen-e a téma, arról meg is szavaztatta a közönséget.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!