Okosan közlekedtek a vásárhelyi óvodások

Rendőr irányította a forgalmat a vásárhelyi Európa Park közlekedési tanpályáján az ott kerékpározó és autózó gyerekeknek, akik mind tudták, hogy melyik KRESZ-tábla mit jelent, és értették, mit mutat karjelekkel a rendőr bácsi. A Szent Ferenc Program Közlekedj okosan! csütörtöki zárórendezvényére 12 óvodából érkeztek gyerekek.

Kicsit meglepte a legkisebb óvodásokat, amikor csütörtökön délután az Európa Park közlekedési tanpályája mellé leparkolt rendőrautóból megszólalt a járőr bácsi hangja. A kicsik alaposan rácsodálkoztak a váratlan hangra. A rendőrautóba egyébként nagy bátran beültek – természetesen a volán mögé is –, ahogy (némi segítséggel) a rendőrségi motor nyergébe is felkapaszkodtak.

Ám ez csak az egyik eleme és látnivalója volt a ma délután megrendezett közlekedésbiztonsági programnak.

– A Szent Ferenc Programunk ötletadója a „Biztonságos Bajáért” program volt, ahol a rendőrség, a tűzoltóság, az iskolák és az óvodák együttműködésével próbálták biztonságosabbá tenni a várost. Mi is azt szeretnénk elérni, hogy Vásárhelyen minél kevesebb baleset forduljon elő, és ne történjen halálos baleset. Ennek érdekében sokat tettünk – az okoszebráktól kezdve a jobb közvilágításon át a gyorshajtás megelőzését szolgáló trafiboxok telepítéséig. Ezek a lépések – csakúgy, mint a mai nap – gyermekeink biztonságát szolgálják. A közlekedési kultúra megismerését már óvodás korban el kell kezdeni, hogy a gyerekek megismerjék a közlekedési szabályokat, jeleket, táblákat, és vigyázzanak magukra – mondta Márki-Zay Péter polgármester, aki a gyerekeket és a szülőket köszöntve nyitotta meg a programot.

Az ovisok szemmel láthatóan tájékozottak voltak, hiszen igencsak ügyesek voltak az egyes helyszíneken, állomásokon – még ott is, ahol a közlekedési táblákat kellett darabjaikból összerakni, vagy ahol egy bonyolult, különféle táblákkal és bójákkal jelzett pályán kellett szabályosan végiggyalogolni. Itt még a kicsiknek is alig-alig kellett segítséget nyújtaniuk szüleiknek.

A rendőrautó mellett a másik nagy élményt a tűzoltóautó jelentette, ahol nemcsak a sofőr-, hanem a parancsnoki- és a legénységi ülésekbe is be lehetett ülni. Azt is ki lehetett próbálni, milyen ügyes tűzoltó válhat majd valakiből, ha megnő. Igaz, a fecskendő gyermekméretű volt, de az abból kicsiholt erős vízsugárral sikeresen le tudták dönteni a célpontnak kitett vizes palackokat. Ez mindenkinek sikerült, akár beöltözött tűzoltónak előtte, akár nem.

– Sok szervezet csatlakozott a vásárhelyi önkormányzat által széles körben meghirdetett Szent Ferenc Programhoz, így a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvoda is. A tagóvodáinkban számos programot valósítunk meg. Ma ez a biztonságos közlekedés projektünk zárórendezvénye, amelyen mind a tizenkét óvodánkból érkeztek gyerekek szüleikkel együtt, a város különböző részeiről, hogy közösen próbálják ki mindazt a tudást, amelyet az óvodában a biztonságos közlekedéssel kapcsolatban elsajátítottak. Mindezt játékos formában gyakorolják, és elmélyülnek azok a képességek, készségek, melyek majd a későbbiekben segítik őket – mondta Kardos Szilvia. A HEO igazgatóhelyettese hozzátette: a biztonságos közlekedésre való nevelés alapjait óvodáskorban sajátítják el a gyerekek. A közlekedési szabályokat pedig már a középsősök is megértik.

Az, aki a program során kitikkadt vagy megéhezett, az sem maradt étlen-szomjan, hiszen a Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei rengeteg péksüteménnyel és hideg üdítővel kedveskedtek mindenkinek.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!