sajatbanner

Megfestette a kihalóban lévő népi mesterségeket

Üvegfúvó, kosárfonó, szűcs, kovács szőnyegszövő, de citerakészítő és fazekas is látható Hornok Magdolna festő kedd este a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban nyílt kiállításán, melyet Berényi Károly alpolgármester ajánlott az érdeklődő nagyközönség figyelmébe.

A hat esztendeje Bicskéről Vásárhelyre, a Nyugdíjas Lakóparkba költözött Hornok Magdolna megtette azt, amit mások nem: országszerte felkereste a népi mesterségeket folytató embereket, s nem csak gondosan vezetett feljegyzéseket készített munkáikról, de utóbb festményen is megörökítette őket – mégpedig munka közben. A Magyar Néprajzi Társaság 15 év kutató- és alkotó munkája elismeréseként tagjai közé is választotta…

– Kíváncsi voltam, hogy a mesterek hogyan dolgoznak, mindent megfigyeltem, egy-egy alkalommal két-három napot is eltöltöttem náluk. Amit ezen élmények hatására lerajzoltam, megfestettem az másoknak eddig nem nagyon jutott az eszébe. A régi mesterségek művelői gyönyörű tárgyakat tudnak készíteni a kezükkel – árulta el Hornok Magdolna, aki tagja a Francia-Magyar Művészeti Társaságnak, az Országos Képző- és Iparművészeti Társaságnak, illetve a Magyar Alkotók Internetes Társulása Egyesületnek is. Elárulta, hogy már akkor színezett az ujjaival, amikor még csak mászni tudott, majd diákként is mindig alkotott valamit. A festés pedig húsz-huszonöt évvel ezelőtt „jött ki” rajta, s azóta folyamatosan készít képeket. A témái a régi emberek, az a mód, ahogy azok éltek, akár idehaza, akár külföldön. Azért járta össze a fél világot, mert az embereket kutatta. Hornok Magdolna korábban három hetet töltött Indiában is, s ottani élményeit is festményeken örökítette meg.

Az alkotó és közönsége

Berényi Károly alpolgármester tárlatnyitójában hangsúlyozta: a képek a különböző, kihalófélben lévő hagyományos mesterségeknek és művelőiknek állítanak emléket. Felismerhető a kovácsmester, az üvegműves, a teknővájó, a kádármester, a kosárfonó, a citerakészítő, a cipész, a szőnyegszövő, a szűcsmester, a fazekas mester, az olajütő, a birkanyíró, a könyvkötő… és az általuk képviselt mesterségek jellegzetes munkaeszközei szintén. A kiállítás megtekintése egy ipartörténeti és néprajzi kirándulásnak felel meg, hiszen a képek mesélnek…

Berényi Károly alpolgármester nyitotta meg a tárlatot, mely megtekintése egy ipartörténeti és néprajzi kirándulásnak felel meg, hiszen a képek mesélnek…

A kiállítás szeptember 27-ig látogatható a BFMK nyitvatartási idejében.

Ízelítő a kiállítás képeiből a Hódpress Facebook oldalán.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!