Majd húsz kortárs műalkotást kapott letétbe a jegybanktól a Tornyai múzeum

A Magyar Nemzeti Bank gyűjteménye így nem a raktárakban porosodik, hanem a nagyközönség elé kerül. A vásárhelyi Tornyai Múzeum letétben olyan alkotók műveit kapta, akik már szerepeltek az Őszi Tárlatok valamelyikén.

Április utolsó napján érkeztek meg az Alföldi Galériába a Magyar Nemzeti Bank által letétbe helyezett műalkotások. Ezeket a jegybank 2010 óta gyarapodó (jeles kurátorok által válogatott) kortárs művészeti gyűjteményének egy részét külföldi kiállításokon már láthatta a közönség, most a magyarok is megnézhetik. Közülük a júniusban nyíló tárlaton a Tornyai János Múzeumba érkezetteket a vásárhelyiek is.

– Tavaly ősszel indult el az ehhez kapcsolódó egyeztetés és szervezés. Fontos háttér, hogy a Magyar Nemzeti Bank a 2010-es évektől tudatosan és széles körben gyűjtötte a 20. századi és kortárs művészeti alkotásokat, összesen 1422 darabot. Az intézmény új vezetése úgy döntött, hogy ezeket az alkotásokat visszahelyezi természetes közegükbe, vagyis múzeumokba. Ennek eredményeként – a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria kivételével – összesen 29 vidéki múzeum között osztották szét a gyűjteményt. A folyamatot a debreceni MODEM koordinálta, demokratikus módon: a vidéki múzeumok pályázhattak az egyes művekre, majd egyeztetések során alakult ki, mely alkotás mely intézménybe kerüljön. Az Alföldi Galéria részéről Vojnich Zsófia művészettörténész vezette végig a kiválasztási és egyeztetési folyamatot. A kiválasztás egyik fő szempontja az volt, hogy a vásárhelyi őszi tárlathoz kapcsolódó művészek alkotásai kerüljenek az intézménybe. Ezek a művek hiánypótló jelentőségűek, és tovább gazdagítják a múzeum már eddig is jelentős képzőművészeti gyűjteményét – mondta Gál Boglárka, a Tornyai főigazgatója.

– A Tornyai János Múzeum összesen 20 művet igényelt. A válogatás jól mutatja Vojnich Zsófia szakmai munkáját. A folyamat során azonban különböző okok miatt egy művet visszatartottak, továbbá egy Cseke Szilárd-alkotás jelenleg a Műcsarnokban szerepel a művész kiállításán, így az később, várhatóan a nyár végén kerül majd az intézményhez. Ennek megfelelően jelenleg 17–18 mű található a múzeumban; a pontos szám az átvételkor készült dokumentáció visszaérkezése után válik egyértelművé. A válogatás jelentősége abban rejlik, hogy a Magyar Nemzeti Bank által megvásárolt műtárgyakból olyan alkotók munkáit választotta ki, akik rendszeresen szerepelnek a Vásárhelyi Őszi Tárlat kiállítói körében. Ez a szempont tudatosan erősíti a múzeum gyűjteményének szakmai profilját és kapcsolódását a helyi kiállítási hagyományokhoz – mondta Nagy Imre művészettörténész.

A majdani tárlaton többek közt többek között Almásy Aladár, Csáki Róbert, Cseke Szilárd vagy éppen a nemzetközileg is magasan jegyzett, Tornyai-díjas Keserü Ilona alkotásai láthatók majd.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!