Kajdi József: megtettük, amit megkövetelt a haza

Csütörtökön 17 órától Kajdi József, az Antall-kormány Miniszterelnöki Hivatalának vezetője, közigazgatási államtitkára töltötte meg emlékeivel a Városháza Dísztermét. Megemlékezett a 35 éve alakult, első szabadon választott magyar kormányról, annak vezetőjéről és arról, milyen volt a rendszerváltoztatás jogalkotó munkájának sűrűjében dolgozni, amelyre sokuknak rá is ment a magánélete.
„Férfiember az alsóneműjét váltja, nem a rendszert” – idézte Kajdi József a néhai miniszterelnököt, aki tudatosan kerülte a „rendszerváltás” kifejezést. A jogász végzettségű Kajdi 1986-tól az igazságügyi minisztériumban dolgozott, ahol részt vett a gyülekezési és az egyesülési törvények kidolgozásában. Ebben az időben már kezdtek alakulni a különböző ellenzéki csoportosulások. 1989-ben – pártonkívüliként, de az állampárt képviseletében – maga is részt vett a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásokon, ahol az I/I-es albizottságban dolgozott, amely az alkotmánnyal, a köztársasági elnök intézményével és az alkotmánybírósággal foglalkozott. Három hónapon keresztül szinte minden nap tárgyaltak. Munkájuk eredményeképp tulajdonképpen megszületett egy új alkotmány. Ezeken a tárgyalásokon ismerte meg Antall Józsefet is.
Az egykori kormányfőt karizmatikus úriemberként jellemezte, aki sosem vágott senkinek a szavába, egyedül az tudta felbosszantani, ha a miniszterei összefoglalás helyett felolvasták az előterjesztéseket, amivel csak az idő ment el feleslegesen. „Látom, végre megalakult a kormányon belül a munkamegosztás, most mások aludtak el, mint a legutóbb” – jegyezte meg annak idején a sokak szemében gőgös és szigorú Antall József, amikor többen bealudtak a maratoni kormányüléseken, amelyekről egyébként részletes feljegyzéseket készítettek az utókor számára.
Kajdi József beszélt a sokat kritizált MDF-SZDSZ-paktumról, amelyet a kormányozhatóság érdekében kellett megkötnie a két legnagyobb pártnak, a korabeli, az MDF-kormánnyal rendszerint ellenséges médiáról, amely szerinte az egyik legfőbb okozója volt annak, hogy a civilek alig érzékelték a rendszerváltozás élményét. Kitért a Blokád című filmre, amely szerinte hitelesen mutatta be az események javát (Göncz Árpád szájából például valóban elhangzott a „nem elnök úr, Árpi bácsi” mondat).
Hallgatói kérdésre vázolta Antall József és a köztársasági elnök viszonyát, illetve a fiatal Orbán Viktorral való kapcsolatát is. Nyilván ez utóbbi váltotta ki a legnagyobb érdeklődést a jelenlévőkből. Kajdi József azt emelte ki, hogy Orbán már akkor sem tudott veszíteni, illetve sokat kommunistázott.
A közjogi és gazdasági rendszerváltozást az egykori közigazgatási államtitkár összességében sikeresnek értékelte, „megtettük, amit lehetett„. Az est másik vendége, Kozma Huba egykori MDF-es országgyűlési képviselő csak az előadás végén kapott szót, akkor azt emelte ki, hogy sokaknak azok közül, akik részt vettek az első országgyűlés munkájában, ráment a magánéletük, mivel sokszor hétvégén is dolgozni kellett, többen a terhek miatt fiatalon meg is haltak. Kajdi József családi élete is megsínylette a folyamatos munkát, azonban hangsúlyozta, hogy utólag értékelve ennek ellenére sem tenne másképp, mivel annak idején történelemformáló lehetőséget kaptak, ő pedig büszke, hogy részese lehetett mindennek.
A teljes előadást alább tekinthetik meg:
A Kajdi Józseffel készült interjúnkat pedig itt olvashatják.
Hozzászólások lezárva.