Szegedtől újabb 600 milliót vonna el a kormány

A helyi iparűzési adó többletéről van szó, melyet a Versenyképes Járások Program kapcsán kellene Szegednek a költségvetésbe befizetnie. 5 milliárdot már elvontak a várostól szolidaritási adó címszóval, ez még azon felül terhelné az egyetemi várost. Botka László debreceni kollégájával együtt tárgyalna Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel a plusz sarcról.
A Területfejlesztési Minisztérium szerint „Botka Lászlóék rosszul tudják: a kormány nem elveszi, hanem garantálja a szegedi járás fejlesztési VJP-s forrásait” – írta meg a Szegeder. A minisztérium közleménye úgy fogalmaz: Botka László polgármester a jelek szerint azt is elfelejtette, hogy Magyarország egyik legnagyobb beruházása „nem az égből pottyant Szegedre”, hanem kormányzati támogatással – utaltak a BYD-építkezésre. Szeged vezetője szerint ugyanis Debrecen és Szeged vállalta, hogy a legtöbb új ipari beruházást befogadja, csakhogy azt remélték, ebből új helyi adóbevétele lehet jövőre Szegednek, és nemcsak a beruházás hátrányai érintik majd a várost.
Navracsicsék kijelentését, hogy az 588 milliós összeget a kormány nem elveszi, hanem garantálja a szegedi járásnak – Szeged egyébként 125 millió forintot kap vissza a Versenyképes Járások Program keretén belül –, az MSZP-s Szabó Sándor szegedi országgyűlési képviselő is kommentálta facebook-oldalán. Azt írta: „Tudjuk, hogy üres az államkassza és pénzt kell beszedni, de ezt ne a települések kárára tegyék. Ne az önkormányzatok nyúzzák tovább, hanem az uniós forrásokat szerezzék meg, ami járna az országnak, ha a kormány betartaná a szabályokat!”
Kovács Tamás, Szeged alpolgármestere egy a Szeged.hu-n a napokban megjelent interjújában értetlenségét fejezte ki, miért hajt be a kormány Szegedtől az 5 milliárdos szolidaritási adón felül most újabb 588 milliót, „ráadásul az év közepén, egy már elfogadott költségvetés után, ilyen rövid határidővel.”
Korábban Gelencsér Attila, a kaposvári választókerület fideszes országgyűlési képviselője beszélt arról, hogy az országgyűlési választásokra, azaz 2026-ra olyan látványos programokat kellene finanszírozni a VJP pénzeiből, amivel aztán kampányolhatnának.
Arról, hogyan esett el Vásárhely teljes egészében a Versenyképes Járások Program 500 milliós keretétől, többször is írtunk, ahogyan arról is, hogy Márki-Zay Péterék az Európai Parlament képviselőihez fordulnak a Vásárhelytől megtagadott források miatt.
Hozzászólások lezárva.