Megpecsételték az önkormányzat és az ótemplomi reformátusok közti megállapodást

Többéves jogvita végére került pont csütörtökön délelőtt, amikor az Ótemplomi Református Egyházközség képviselői és Márki-Zay Péter polgármester aláírták a reformátusok által fenntartott két iskola – a Szőnyi és az Aranyossy – épületének használatáról szóló megállapodást.
Bán Csaba, az egyházközség elnöke, valamint Elek András alelnök, illetve a két érintett iskola – az Aranyossy és a Szőnyi – igazgatói írták alá csütörtökön a Városházán a többéves jogvitát lezáró megállapodást az önkormányzattal.
A közgyűlés május végén adta áldását a két fél megállapodásához, és bár az egyházközség akkor kifogásolt benne egy megfogalmazást (mely szerint az Egyházközség a jövőre nézve sem indít újabb pert az Önkormányzattal szemben az ingatlanok tulajdonjogának ingatlanforgalmi értékbecslő által meghatározott ellenérték nélküli, tehát ingyenes megszerzésére), a szerződést végül a közgyűlés elé terjesztett formában és szövegezéssel hitelesítették csütörtökön a Városházán.
A most megkötött megállapodás hosszútávra szól, az egyik az Aranyossy iskola Szék utcai épületére, a másik pedig a Szőnyi iskola által használt Petőfi 6-ra – mindkettő önkormányzati tulajdonban van.
Többéves vitát és pereskedést zártunk le ezzel békésen
– fogalmazott az aláírás után Márki-Zay Péter polgármester, hozzátéve, nemcsak az önkormányzat, hanem a város számára is győzelem a megállapodás létrejötte. Hangsúlyozta, a béke mellett az is fontos, hogy megőrizzék az önkormányzati tulajdont. Elmondta, az önkormányzat továbbra is nyitott arra, hogy – méltó kárpótlásért – ennek vagy bármelyik másik egyházközségnek eladjanak iskolaépületet, ingyenesen viszont nem, akkor sem, ha az országgyűlés ilyen „kommunista típusú” törvényt hoz. A polgármester győzelemként értékelte, hogy az egyházközség a jövőre vonatkozóan is lemondott arról, hogy ingyenesen, kártalanítás nélkül elvegye az önkormányzati tulajdont.
Az önkormányzat és az egyházközség között több peres eljárás is zajlott. A most megkötött szerződés értelmében azokat, amelyek még folyamatban vannak, az egyházközség visszavonja: ez a Petőfi utca 6. alatti, a Szőnyi iskola által használt ingatlan, illetve a Szék utcai épület esetében is a tulajdon megszerzésére indított keresetre vonatkozik. Ezenkívül azt is vállalja az egyházközség, hogy a birtokvédelmi perben született döntést tudomásul veszi és a továbbiakban nem gördít akadályt az épület a társasházzá alakítása elé sem.
A megállapodás értelmében az Aranyossy iskola a Szék utcai épületét a törvény által engedett maximális ideig, 15 évig használhatja, a Petőfi utcai ingatlanra szóló megállapodás pedig 5 évre szól. Utóbbi esetében – a polgármester szerint – ez az idő arra is alkalmat adhat, hogy az iskola elgondolkozzon azon, milyen végső megoldást akar.
Esetleg a Szőnyi iskola épülete mellett majd építenek egy újat, hiszen volt ilyen tervük. Mi mindenben támogatni fogjuk természetesen a hódmezővásárhelyi egyházközségeket és iskolákat az itt élő családok érdekében
– hangsúlyozta.
A szerződés aláírásáról szívesen beszámoltunk volna képekkel is, de ehhez nem járult hozzá az önkormányzattal szerződő fél – ahogyan ahhoz sem, hogy kérdéseinket feltegyük nekik. Nemcsak azt, hogyan értékelik a most megkötött megállapodást, és a többéves pereskedés végét, hanem azt is, mi az oka annak, hogy amíg év elején még vásárlási szándékkal fordultak az önkormányzathoz, rövid időn belül elálltak ettől.
Az önkormányzat és az egyházközség közötti hosszú jogi perpatvar végére mindenesetre most pont került, és mivel mindkét fél alapvető érdeke az együttműködés, bízhatunk abban, hogy a feszültségek után immár nyugodtabb időszak következik a város és az ótemplomi reformátusok kapcsolatában.
Hozzászólások lezárva.