Márki-Zay: nem beszéltem Tisza és Fidesz közötti paktumról
Márki-Zay Péter keddi videójában reagált az elszámoltatás kérdése körül kialakult vitára, amely az elmúlt napokban közte és Ferenczi Gábor, térségünk tiszás országgyűlési képviselője között is megjelent. A politikus szerint félreértés, hogy ő a Tisza és a Fidesz közötti titkos alkut emlegette volna. Állítása szerint kizárólag Nagy Gábor Bálint korábbi legfőbb ügyész ügyében beszélt feltételezett megállapodásról. Mindenekelőtt azonban hangsúlyozta, hogy továbbra is támogatja Magyar Pétert és a Tiszát, kritikáját pedig konstruktív, a gyorsabb és határozottabb elszámoltatást sürgető javaslatnak szánja.
Márki-Zay Péter kedden videót tett közzé, hogy tisztázzon egy, szerinte az elmúlt napokban kialakult félreértést, ami a Magyar Közöny Podcastben adott interjúja nyomán merült fel. Mint mondta, Ferenczi Gábor is megkereste őt az elszámoltatás ügyében kialakult vita miatt, majd a beszélgetésükre videóban és külön bejegyzésben is reagált.
A polgármester elsősorban azt akarta egyértelművé tenni, hogy korábbi kijelentései ellenére sem állította, hogy a Tisza és a Fidesz valamiféle háttéralkut kötött volna.
Én ilyet természetesen nem mondtam, ezt szeretném kikérni magamnak
– fogalmazott.
Márki-Zay szerint az általa emlegetett esetleges alku egészen másra vonatkozott: arra, hogy Nagy Gábor Bálint miért távozhatott a legfőbb ügyészi posztról úgy, hogy továbbra is az ügyészségi szervezeten belül maradhatott.
„Nem a Tisza és a Fidesz közötti alkuról beszéltem, hanem Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész és a kormány közötti alkuról” – hangsúlyozta.
A polgármester szerint az a kérdés szorul magyarázatra, hogy miért nem egy szigorúbb eljárást alkalmaztak a volt főügyésszel szemben. Úgy gondolja, ennek valamilyen, esetleg a közvélemény számára is előnyös megállapodás állhat a hátterében.
„Nem azt mondtam, hogy a Fidesz és a Tisza összejátszik. Azt mondtam, hogy Nagy Gábor Bálinttal kötöttek egy alkut” – ismételte.
Márki-Zay szerint akár az is elképzelhető, hogy Nagy Gábor Bálint további korrupciós ügyek feltárásában segíthet, és ezért maradhatott az ügyészségi rendszeren belül. Ugyanakkor kiemelte, ha valóban ez állna a döntés hátterében, annak legalább valamilyen magyarázatát szerinte megérdemelné a közvélemény.
A videó jelentős részében ismét az elszámoltatás felgyorsítását sürgette. Hangsúlyozta, hogy nem azonnali ítéleteket vagy bizonyítékok nélküli eljárásokat követel, és azt sem állította, hogy már jogerős bírósági ítéleteknek kellett volna születniük.
Szerinte azonban a jogász ismerőseitől hallott érvek alapján több olyan eset is lehet, amikor a szökés, a vagyonkimentés vagy a bizonyítékok eltüntetésének veszélye miatt indokolt lehetne a határozottabb fellépés.
Soha nem mondtam azt, hogy egy bírósági ítéletet kellett volna már hozni, elhamarkodva, bizonyítékok hiányában
– mondta, hozzátéve, hogy ő elsősorban a gyorsabb nyomozati illetve kényszerintézkedéseket hiányolja.
Szerinte a késlekedés azért különösen problémás, mert közben vagyonok tűnhetnek el, a gyanúsítottak elhagyhatják az országot, illetve bizonyítékok semmisülhetnek meg – erre példának a Lázár János – a vagyonbevallásában nem feltüntetett – festményeinek kimentésével kapcsolatos, a városban terjedő pletykákat is felhozta.
A Ferenczi Gáborral kialakult vitára visszautalva azt mondta: nem őt kell meggyőznie a képviselőnek, hanem szerinte a Tiszának általában kell világosan kommunikálnia a választók felé. (Ferenczi Gábor saját képviselői oldalán egyébként elég sok posztban magyarázza a kormány aktuális lépéseit, döntéseit – a szerk.)
Ugyanakkor megköszönte a képviselőnek, hogy videóban reagált a felvetéseire, és azt mondta, szerinte fontos, hogy ezekről a kérdésekről nyíltan beszéljenek.
A polgármester többször is hangsúlyozta, hogy kritikája nem a Tisza ellen irányul. Szerinte éppen ellenkezőleg: továbbra is támogatja Magyar Pétert és pártját, és azt szeretné, ha a rendszerváltás egyik fontos eleme az elszámoltatás lenne.
„Ha valaki a fideszes letartóztatások hiányát kéri számon a Tiszán, az továbbra is tiszás, és nem fideszes” – fogalmazott.
A videó végén kiemelte, hogy továbbra is bízik Magyar Péterben és abban, hogy a Tisza valódi rendszerváltást hajt végre. Szerinte ehhez azonban szükség van az egyenes és őszinte kommunikációra, illetve arra, hogy a társadalom választ kapjon azokra a kérdésekre, amelyekben hiányérzete van.
A legtöbbet akkor segítek nekik, hogyha szólok akkor, hogyha valamiben a társadalomnak hiányérzete van
– fogalmazott, majd ismét leszögezte, hogy nem feltételez semmiféle „gonosz háttéralkut” a Tisza és a Fidesz között.
A teljes videó itt tekinthető meg:

Hozzászólások lezárva.