3,5 milliárdért pótlóbuszok – nem csak Tiborcz, a Balaton Busz is jól járt

Az Átlátszó szerint gyorsan kimerül majd az a 3,5 milliárdos keret, amit Lázárék az „erősítő nyári buszjáratok” biztosítására fordítanának idén. A gyorsított közbeszerzési eljárás nyertesei között ott a Balaton Busz. Akárcsak a miniszterelnök veje, Tiborcz István.

Lázár János év elején többek között azt is megígérte, hogy elkerülendő a tavaly nyári vasút összeomlását, vonatpótló buszokról gondoskodnak majd.

Az Átlátszó azt írja, hogy Lázár János „erősítő nyári buszjáratokat” rendelt meg a MÁV-tól, ezért az állami cég új, gyorsított közbeszerzési eljárást írt ki a vonatpótló buszok biztosítására. Bár az eredménytájékoztatót még nem tették közzé, a MÁV már felöltötte az EKR-be a bírálati összegzéseket, így kiderült, hogy az 5 része bontott tendert négy cég nyerte el, a keretmegállapodás értéke pedig összesen 3,5 milliárd forint. A nyertesek között van a Pannon-Busz-Rent Kft. is, amelyben a Tiborcz István miniszterelnöki vőhöz köthető Waberer’s vásárol üzletrészt. A megbízás 24 hónapra szól.

Az első igazán nyári hosszúhétvégén idén is elesett a MÁV, ráadásul egy meghibásodott sorompó miatt. A műszaki hibát késő estére javították ki, vonatpótló buszokat viszont csak másnap állítottak készenlétbe, 300 darabot. Az Átlátszó utánajárt, mennyibe kerül az adófizetőknek az, hogy a kieső vonatok helyett buszokkal szállítják (majd) az utasokat egyes szakaszokon országszerte.

A MÁV Személyszállítási Zrt. nemrég folytatott le gyorsított közbeszerzési eljárást közúton történő vonatpótló feladatok ellátására a 2025 és 2027 közötti időtartamra. A gyorsított eljárást a MÁV azzal indokolta, hogy a korábbi, hasonló tárgyban kötött keretmegállapodásuk keretösszegei várhatóan 2025. II-III. negyedévben kimerülnek, tekintettel az építési- és közlekedési miniszter által elrendelt „erősítő nyári buszjáratok” intézkedésre. Így – a folyamatos, zavartalan működés biztosítása miatt – sürgőssé vált az új tender lefolytatása.

A nyertes ajánlattevők és alvállalkozóik feladata „a menetrend alapján vonatpótló autóbuszok közlekedtetése személyszállítási szolgáltatás biztosítása céljából”; továbbá adott vasútállomásokon és meghatározott időtartamban „autóbusszal történő rendelkezésre állás, mely során bármely időpontban sor kerülhet vonatpótló autóbuszként történő közlekedtetésére, személyszállítási szolgáltatás biztosítása céljából.”

A felhívást öt részre osztották: központi régió, Észak-Nyugat régió, Dél-Nyugat régió, Dél-Kelet régió, Észak-Kelet régió.

A központi régióra vonatkozó részt a B Euro Car Kft. nyerte 856 millió forint értékben. A 2. részt a Balaton Busz Idegenforgalmi és Kereskedelmi Bt. 856 millió forint értékben; A 3. résznél a Pannon Busz-Rent Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. lett a befutó 583 millió forint értékben. A 4. részt a Balaton Busz Idegenforgalmi és Kereskedelmi Bt. vitte el 583 millió forintért. Míg az 5. részt a INTER TAN-KER Zrt. nyerte 622 millió forint értékben.

Vagyis a MÁV összesen 3,5 milliárd forintot fizet ki a tervek szerint vonatpótló buszokra.

A tendereken két részre is a Balaton Busz nyerte meg a gyorsított közbeszerzést, 1,439 milliárd forint értékben, bár a közbeszerzés során az INFINITOURS Kft. előzetes vitarendezési kérelmet adott be, miután szerintük a Balaton Busz aránytalanul alacsony árakat ajánlott meg, a kiíró pedig nem kért a cégtől árindokolást. A MÁV válasza nem látszik az EKR-ben, és egyelőre azt sem tudni, hogy az INFINITOURS megtámadja-e a Közbeszerzési Döntőbizottságnál az eljárást.

A nyertes társaságok egyébként a jelenleg aktuális (2024-2026-ra kiírt), összesen 3 milliárd forint értékű tenderen is hasonlóan sikeresek voltak, hiszen – az INFINITOURS Kft.-től eltekintve – ugyanők lettek a befutók. Közben csak annyi változott, hogy a Pannon Busz-Rent Kft. tulajdonosával, Kölbl Zoltánnal megállapodott a Waberer’s International Nyrt., hogy Kölbl eladja az üzletrészek 51 százalékát a Waberer’s-nek, és a következő két évben még nála maradhat a cég 49 százaléka.

A Waberer’s többségi tulajdonosa pedig nem mást, mint a kormányfő veje, Tiborcz István. Vagyis a bevételek már Tiborczékhoz is kerülhetnek a mostani megbízás nyomán.

A MÁV beszerzésein egyébként más kormányközeli társaságok is jól szerepelnek, így például a B+N referencia Zrt. vagy épp Mészáros Lőrinc cégei.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!