Vásárhely gőzerővel dolgozik a károk helyreállításán és a lakosok megsegítésén

A legtöbb középfeszültségű hibát már kijavították, a víz -és gázszolgáltatás nagy része helyreállt, a strand pedig újra kinyitott – számolt be a polgármester mai élőjében. Az érintett lakosok még hétfő délutánig fordulhatnak támogatásért az önkormányzathoz viharkáruk kapcsán. Közben kiderült az is, hogy a Kása-erdőt veszélyessége miatt lezárták a lakosság előtt.
A középfeszültségű hibákat már javították, a hátralévő feladatok már 90 százalékban a kisfeszültségű hálózaton vannak – derült ki Márki-Zay Péter mai élő beszámolójából. A polgármester mindenkit megnyugtatott, hogy minden hibát bejelentenek az áramszolgáltató felé. „Természetesen mindenkit szeretnénk megnyugtatni, attól, hogy az illetőnek az utcáját én nem mondom itt be, attól még tudnak a szolgáltatónál arról, hogy abban az utcában sincs áram.” Kiemelte, sokszor van olyan, hogy egy utcában minden második vagy harmadik házban van áram, ennek technikai háttere van, de a következő egy-két napban várhatóan mindenütt helyreáll a szolgáltatás.
A polgármester újra hangsúlyozta, a lezárt területekre, amilyen például a Népkert vagy a Népkerti játszótér is, ne menjenek, ott ne sétáljanak, mert életveszélyes, még mindig törhetnek le ágak.
Elmondta, a vízszolgáltatás és a gázszolgáltatás nagyrészt helyreállt, és biztonságos. Ugyanakkor a közterületeken látható károk eltakarításában türelmet kért, a katasztrófavédelemnek jelenleg is 15 egysége dolgozik a városban. „A város részéről kb. kettő hetes munka lesz, mire rendet tudunk rakni mindenütt” – hangsúlyozta.
A lakosoknak saját házuk környékén, az udvaron mindenkinek magának kell elhárítani a károkat, az önkéntes csapatok azonban a közterület megtisztításában már nagyon sokat segítettek. Így például Gyöngyösi Ferenc alpolgármester baráti köre is, akik „láncfűvésszel járták a várost” – „ezt nagyon szépen köszönjük”.
A Kása-erdővel kapcsolatban Márki-Zay Péter figyelmeztetett: az egyik legveszélyesebb terület. „Most én arra kérek mindenkit, hogy ne tegye be a lábát a Kása-erdőbe, akik ott szoktak futni, most ne ott fussanak. Olyan pusztítás volt, hogy valószínűleg egy hektárnyi területet gyakorlatilag tarra kellene vágni”. Elmondta, ezen a területen olyan károk vannak, melynek rendbetétele akár egy hónapig vagy tovább is eltarthat, és többmilliós költséggel járhat. Kérdésünkre Laczkó Judit, a Lakosságszolgálati Iroda vezetője is megerősítette: A Kása-erdő Ipoly utcától a Nagy András János utca végén lévő vasúti átkelőig mától le van zárva, oda tilos és életveszélyes belépni.
Kiderült, hogy a népkerti, és a strand fái között nagyon sok beteg fát is kidöntött a vihar. A polgármester bejelentette, hogy módosítani fogják a rendeletet úgy, hogy enyhítik a védelmet ezeknél a fáknál, de személy szerint nagyon reméli, hogy „ettől még a ligetes jellege a strandnak és a népkertnek megmarad, nem kell kivágni az összes fát, nem kell újabb 30 évet várni, hogy úgy nézzen ki a népkert, ahogy eddig.„
A lakosság figyelmét újra felhívta a város honlapján található cégek és mesteremberek listájára – őket kereshetik azok, akiknek segítségre van szükségük a tereprendezés, tetőjavítás, építés során.
A zöldhulladékot a szolgáltató több autóval is elszállítja, de az építési törmelék elszállítása a lakosok feladata, ezt a Szentesi úti hulladékudvarba lehet vinni.
Hangsúlyozta, sajnos nagyon sokaknak vagy nincs biztosítása, vagy ami van, az nem fedezi az adott kárt. Bár a városnak semmilyen felelőssége nincs ebben, „puszta szívjóságból, jótékonyságból” a rászoruló embereknek segítenek kétféle módon is: Az egyik, hogy átlagosan körülbelül 30 ezer forintot adnak tetőjavításra. A másik, hogy autók esetében maximum 200 ezer, épületre pedig maximum 500.000 Ft-os segélyt fognak tudni adni rászorultsági alapon, illetve a nem szociálisan rászorulók esetében 340.000 Ft/fő jövedelemhatárig tudnak segíteni. A kárenyhítésre vonatkozó igényeket öt munkanapon belül, vagyis hétfő 17 óráig lehet benyújtani az önkormányzatnál – tájékoztatta a Médiacentrumot Angyal Zsolt jegyző.
A polgármester beszélt még az önkormányzati intézményeket ért károkról is, ezek közül a legsúlyosabban a strandfürdő érintett, a kijavítási munkálatokat itt 30 millió forintra becsülték. A javítási munkálatokra pályázatot írtak ki, melyre a város honlapján péntekig lehet regisztrálni. A strand első medencéi mától már használhatóak, a hátul azonban még le van zárva, és előreláthatólag pénteken lesz csak újra megnyitva.
Jelentős kár keletkezett az önkormányzat serháztéri épületének tetőszerkezetében is, ezt 60 milliós munkára becsülték. Kiemelte, minden önkormányzati épületet át fognak vizsgálni és kijavítani, de a fák esetében is fakoppos vizsgálatot fognak végezni, és a beteg fákat kivágják.
Mindez természetesen nagyon sokba fog kerülni az önkormányzatnak, ezért Márki-Zay Péter kérte, aki teheti, akár néhány ezer vagy tízezer forinttal – akik tehetősebbek, akár százezres nagyságrendben is – segítsen a városnak a következő adományszámlára utalva:
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város
10400559-00032640-00000005
Hozzátette, hogy a károk elhárításában némi nehézséget okozott a nyári időszak szabadságolása, hiszen nem tudtak mindenkit behívni.
A mostani kollégáinkat két napon át túlóráztattuk, őket most elengedjük pihenni egy kicsit. Annyi türelmet kérünk tehát, hogy a rendkívüli helyzeten túl önmagában az, hogy még a zöldterületen se legyenek lehullott ágak, ennek az eltakarítása kettő hetet fog igényben venni, tehát addig kérem, hogy még a tisztelt fideszes szavazók se fotózgassák azt, hogy egy gally, vagy egy ág, vagy egy levél ott van a Kossuth téren, a zöldterületen. Még körülbelül kettő hét
– kérte mindenki türelmét a polgármester.
Hozzászólások lezárva.