Ukrán újságírók, történészek és Nobel-békedíjas jogvédő reagáltak a magyar közéleti szereplők nyílt levelére

„A mai ukrán–magyar kapcsolatok talán legfeszültebb időszakában nyilvánosan kiállni az igazság és az áldozatok mellett azt jelenti: Önök a történelem helyes oldalán állnak” – olvasható abban az ukrán értelmiségiek és közéleti szereplők által aláírt levélben, amely a több mint harmincezer aláírásnál tartó, magyar értelmiségiek által küldött levélre érkezett válaszként.
A levélben, amelyet a Válasz Online közölt teljes terjedelmében, az ukrán nép nevében a köszönetnyilvánításon túl arról írnak, hogy mindig is tudták, hogy „létezik egy olyan Magyarország, amely nem árulással és idegen érdekek kiszolgálásával igyekszik hasznot húzni. Ahogyan Önök is megírták: van egy Magyarország, amely szolidáris Ukrajnával, támogat bennünket és tiszteli az ukrán fegyveres erők katonáit, akik az orosz imperializmus ellen harcolnak”.
Azt írják, a közép-európai népeket összekötik a szabadságért, függetlenségért és szuverenitásért zajló évszázados harcok. „Ez a közös küzdelem kötött össze bennünket 1956-ban, 2014-ben, 2022-ben – és köt össze ma is. Közös jelszavunk is van: »Dicsőség a hősöknek!«. Meggyőződésünk, hogy ezt az egységet sem politikai manipuláció, sem dezinformáció, sem az orosz propaganda nem tudja szétzilálni – bármilyen erőteljes is legyen. Együtt erősebbek vagyunk.”
Sajnálják, hogy „Magyarországon és a magyar közvélemény egy részében az a meggyőződés alakult ki, hogy Ukrajna valaha is igyekezett korlátozni a magyar kisebbség jogait. Ez nem igaz. A szándék soha nem a magyarok jogainak korlátozása volt, hanem annak elősegítése, hogy saját, ukrajnai boldogulásuk érdekében az államnyelvet is hatékonyabban sajátíthassák el. Felelősséget érzünk e félreértés eloszlatásáért, és készek vagyunk tisztázni a valós helyzetet”.
Leszögezték, hogy Ukrajna soha nem akart háborút Oroszországgal.
Ukrajna békét, biztonságot és jólétet akar – önmagának és Európának. Európa a mi történelmi otthonunk. Ezért törekszünk csatlakozni az Európai Unióhoz és a NATO-hoz. Ahogyan egykor Magyarország is tette.
Szerintük azok a politikák, amelyek ellehetetlenítik Ukrajna csatlakozását, „nemcsak ukránellenesek, hanem magyarellenesek és Európa-ellenesek is”.
A levél aláírói biztosak benne, hogy „a bölcs magyar nemzet” megérti a helyzetet, és örülnek a szolidaritási gesztusnak. „Hajrá Magyarország!” – zárul a levél, melyet az ungvári Közép-európai Stratégia Intézete (ICES) fogott össze, és amelynek aláírói között akad Nobel-békedíjas jogvédő, illetve volt hadifoglyok, katonák, aktivisták, történészek, újságírók.
Hozzászólások lezárva.