Összecsaptak az érvek a Wenckheim-kastély ügyében napirend előtt

A szerdai rendes közgyűlésen Márki-Zay Péter napirend előtt tért ki a szabadkígyósi kastélyra, melynek ügyében a helyi Fidesz népszavazási kezdeményezést indított. Ezt egyébként, ahogyan arról be is számoltunk, a Helyi Választási Bizottság (HVB) egyelőre elutasította. A polgármester szerint a városnak anyagilag is nagyon megéri a kastély, de egyébként is „a hazának mentik meg, nem Vásárhelynek”. Markó Csaba konkrét számokat hozott, szerintük mennyibe is kerülne a felújítás valójában.
Napirend előtt beszélt Márki-Zay Péter arról, hogy a HVB elutasította a Fidesz népszavazási kezdeményezését kastély-ügyben, ő viszont hiányolta a bizottság indoklásából azt, hogyan lenne elfogadható a kérdés. A HVB arra hivatkozott, hogy az azért nem egyértelmű, mert az Építési és Közlekedésügyi Minisztérium (ÉKM) titkosította a pályázatot, és a szerződést sem hozta nyilvánosságra, így a vásárhelyi lakosok nem ismerhetik meg a tulajdonba vétel feltételeit.
A Fidesz-frakció egyelőre a törvényszéknél fellebbezett az ügyben, hogy mégiscsak lehessen helyi népszavazást tartani. Márki-Zay szerint egy csomó pénzt – harminc millió forintot – megspórolhatna a Fidesz a városnak, ha az aláírásgyűjtéssel „tesztelnének” előbb az ügyben, aminek a végeredménye szerinte egyébként is világos.
Én nem látom azt, hogy Lázár János kastélyprivatizációs törekvéseit Vásárhely lakosságának többsége támogatná
– fogalmazott.
Makó Csaba Fidesz-KDNP-s képviselő minderre reagálva hangsúlyozta: nem gondolja, hogy bárki el akarja „lopni” a kastélyt. Álláspontjuk szerint nincs szükség arra, hogy hetven kilométerre innen itt költsék el a hódmezővásárhelyiek pénzét, „felesleges pénzkidobás”-ról van szó. A képviselő bemutatta saját kalkulációját a kastély felújításra vonatkozóan, kiindulva a városháza tavaly átadott tornyának felújítási költségéből. Szerinte a külső homlokzat felújítása még nagyjából 400 millió forint lenne, a belső részeké pedig – 1 millió forint/m2-rel számolva – durván 3 milliárd. De szerinte „bármekkora összeget költenének el Szabadkígyóson, az is sok.” Azt is elmondta, szerinte egyértelmű az általuk népszavazásra feltett kérdés, a vásárhelyiek tudnak dönteni arról, szükség van-e egy ilyen kastélyra a rendelkezésre álló információk alapján. Kijelentette, a pályázati anyag hozzáférhető a minisztérium honlapján. Szerinte pedig „inkább egyszer 30 millió népszavazásra, mint sok évig több száz millió Szabadkígyósra.”
Márki-Zay elmondta, fontos, hogy mindkét álláspontot megismerjék a vásárhelyiek, ezért bármikor, bárkivel leül vitázni a kastélyról. Felidézte, hogy Bátonyi Péter műemlékvédelmi szakértő szerint a kastély kétharmada megújult hárommilliárd forintból, és már az is „jelentősen túlárazott” volt. „Az egyharmad ezek szerint 1,5 milliárd lenne, túlárazás nélkül” – mondta. Szerinte ugyanakkor a Markó Csaba által említett 3,4 milliárd forint „legalább vitaképes szám”, ellentétben a máshol elhangzott 8 milliárddal. Lázár János mindenesetre Vásárhely pályázatában az 1,5 milliárdos összeget fogadta el – hangsúlyozta. Hozzátette, „nem tudja elhinni, hogy nem a lopás állt a háttérben” a mostani kastélyprivatizációnál, ahogy régebben a trafikoknál is.
A kastély nem Vásárhelynek kell, hanem a hazának, de Vásárhely is jól jár vele, hiszen 10 milliárdos vagyont kap, amire pár száz milliót kell csak ráköltenie
– emelte ki.
Petrovics György aljegyző a rend kedvéért megjegyezte, hogy természetesen a HVB egy független szerv, nem tartozik az önkormányzathoz, és nem adhat utasítást, nem fogalmazhat meg kérést felé sem a jegyző, sem a polgármester. (Erre egyébként Márki-Zay ezután reagált is, elmondta, erről nem is volt szó, csak kritikát fogalmazott meg a szerv felé.) Azt is hozzátette, a város pályázata valóban nyilvános, a pályázati kiírás, vagyis a dokumentáció viszont egyelőre titkos, nem nyilvános, és a szerződés megkötéséig a jogszabályok szerint az is marad. Konkrét szerződés-tervezetet a város nem kapott, hiszen egyelőre a tárgyalási folyamat megszakadt, ezt a választópolgár sem tudja tehát megismerni. Markó szerint a pályázat egy része az ÉKM oldalán igenis nyilvános, ennyi elég, hogy a vásárhelyiek megértsék a lényeget és dönteni tudjanak.
A vitához ezek után Turi Csaba is hozzászólt, örömét fejezte ki, hogy „azzal, hogy Hódmezővásárhely beszállt a meccsbe, megspóroltunk eddig ötezer millió forintot, hiszen a minisztérium 2025-ös számítása szerint nyolcmilliárdba kerülne a városnak a felújítás, a helyi Fidesz szerint azonban már csak három milliárdba. Ha ezen az úton megyünk tovább, az win-win helyzet lesz mindenkinek.”
Gyöngyösi Ferenc Markó Csaba kalkulációjával kapcsolatban arra utalt, nem lehet összehasonlítani a toronyfelújítással, mert az sokkal magasabb, ráadásul úgy tudja, a Wenckheim-kastély toronyrésze már fel van újítva. „Nem alma az almával van hasonlítva, ha úgy tetszik.„
Mindezekre reagálva Markó Csaba elmondta, az általa említett 3,4 milliárdos ár igazából a legalacsonyabb volt, ennél csak drágább lehetne a felújítás. „Nagyvonalú akartam lenni, ezért a legalacsonyabb árat mondtam” – jelentette ki, de, mint mondta, a parkot, melléképületek elbontását még nem is számolta bele, ahogy a termek berendezését sem.
Lehet, hogy 10 milliárddal nőne Vásárhely vagyona, de abból nem fog megújulni egy út meg egy járda sem Hódmezővásárhelyen
– hangsúlyozta. A polgármesternek pedig azt javasolta, látogassa meg a kastély még felújítandó, lezárt részeit, hogy pontosabb képet tudjon alkotni. Márki-Zay Péter erre azt válaszolta, menne, de eddig nem engedték be, talán a pártállása lehetett az akadály.
A polgármester végül hangsúlyozta, nem az utak, járdák kárára fogják felújítani a kastélyt, ifj. Jovány Gyula pedig még hozzátette: Vásárhely pályázata mindenképpen előnyben van, hiszen az, aki döntött róla, egyben a város országgyűlési képviselője is.
Hozzászólások lezárva.