Az Orvosi Kamara manipulációval vádolja Takács Péter államtitkárt

Online esett egymásnak a Magyar Orvosi Kamara és Takács Péter egészségügyi államtitkár annak kapcsán, hogy akkor mennyit is keresnek az orvosok. A MOK szerint manipulatív, hogy az államtitkár átlagbérrel kampányol és a túlórákról nem ír.

Takács arról írt tegnap délután, hogy 2021. és 2023. között történelmi léptékű béremelés történt és az orvosok bruttó átlagkeresete közel 2,2 millió forint. Ez az egészségügyi szolgálati jogviszonyban, teljes munkaidőben foglalkoztatott orvosokra vonatkozik, és az alapbéren túl természetesen a mozgóbér elemeket (ügyeleti díjak, pótlékok egyéb juttatások) is tartalmazza.

Az államtitkár azt is állítja, a béremelési programnak és a versenyképes béreknek köszönhetően folyamatosan nő az orvosok száma, az orvosok elvándorlása pedig 2010-hez képest a tizedére esett vissza.

Miközben (elvileg) 40000 orvos van, az Államtitkárság 5000 kolléga esetén mutatta ki, hogy a bruttó, 40 óránál több (!) munkával elért teljes jövedelme meghaladja a 2 millió forintot. A maradék 35 ezerről vagy nincs adat, vagy kevesebbet keresnek ennél. Ebből hozták ki, és plakátolták tele az országot azzal, hogy az orvosi ÁTLAGBÉR 2 millió forint

– ezt már a kamara közölte este.

A MOK szerint kifejezetten manipulatív a bérek esetén átlaggal kampányolni, az egészségügyben különösen, legyen szó akár orvosokról vagy szakdolgozókról. Aki ugyanis a bértáblánál többet keres, az többet is dolgozik 40 óránál és ezt sajnos soha nem említik.

Példaként kifejtették: havi 5 ügyelettel már másfél állásnyi munkaidőt teljesít egy orvos. Ezt a plusz “fél állást” pedig éjszaka vagy hétvégén, a családtól távol dolgozza le, 3000-6000 Ft közötti nettó órabérért.

Az Álmos Péter elnökölte szervezet felhívja rá a figyelmet, hogy a MOK pártpolitikailag független és autonóm szervezet. A törvény pedig egyenesen a Kamara feladatául szabja, hogy szakpolitikai véleményt fogalmazzon meg.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!