A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának (fb) jelentése szerint ha nem is tudhattak mindent, de sok információjuk lehetett azokról a kétes döntésekről, ami miatt az MNB-t, ezáltal az államot sok százmilliárdos kár érte.
Az fb jelentése szerint bár a Matolcsy-féle vezetés az információk többségétől megpróbálta a tagokat elzárni, ennek ellenére azok több vizsgálatot is kezdeményeztek. Ezek pedig ismertek voltak az állami tulajdonos képviselői, különösen a pénzügyminisztériumi vezetők előtt, írja a Népszava.
Igaz, a dokumentum arra utal, hogy nem a kormány, tehát Varga Mihály és a nemzetgazdasági miniszter által delegált két tag kezdeményezett ilyen vizsgálatokat, ugyanis ők nem tettek ilyet 2013 és 2023 között.
A portál azt is írja, hogy az FB jelentés megjegyzi, hogy az MNB-nek 2014. március 31. és 2015. szeptember 4. között, mintegy másfél évig nem volt felügyelőbizottsági testülete, és ezalatt az időszak alatt az Országgyűlés tudomásul vette az MNB éves jelentését, amelyben beszámolt a 2014. évi eredményeiről, a működéséről, többek között a Pallas Athéné alapítványok elindításáról is. A jelentés hozzátette, véleményük szerint azzal, hogy a fideszes parlament elfogadta ezeket a beszámolókat, a később felálló MNB FB vizsgálati lehetőségeit korlátozták.
A jelentés szerint balatonakarattyai MNB Oktatási és Konferencia Központ (BOKK) létrehozását nem előzte meg koncepció kidolgozása, pénzügyi tervezés és költségvetéskészítés. A beruházás számlait ugyanakkor állításuk szerint nem ellenőrizhették, ugyanis a Matolcsy-féle vezetés azzal érvelt, hogy az MNB FB nem ellenőrizheti a jegybank leányvállalatait, mondván azoknak saját felügyelőbizottságuk van.
Előkerült a jelentésben még egy konkrét eset az Szabadság téri MNB-székház felújításával kapcsolatban, amit nettó 55 milliárd forintért a Raw Development Kft., Somlai Bálint, Matolcsy Ádám egyik közeli barátjának a cége végzett. Az FB jelentése szerint felújításra szükség volt, amelynek költségét az előzetes becslés nettó 41,1 milliárd forintra tett még 2019-ben. Ennek ellenére a nyertes Raw Dewelopment 2020 októberében nettó 55 milliárd forintért kapta meg beruházást. Ezt kirívó különbségnek nevezte a jelentés. Az FB információ szerint a székház kivitelezői szerződését az MNB igazgatósága soha nem tárgyalta meg, amit „érthetetlennek neveznek.” Ha igaz az FB állítása, akkor a túlárazott szerződésről feltehetően egyszemélyi döntés született.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéséből derült ki az, hogy az MNB a nyereségéből több száz milliárdos jegybanki alapítványok (melyek elvesztették a Fidesz és Kósa Lajos szerint közpénz jellegüket) vagyonukat végül lengyel és svájci ingatlancégekbe fektették, miközben közvetítőként Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám, valamint annak üzleti köre gazdagodott, mégpedig látványos ,,tollrázás” közepette.