Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-jétől a családi adókedvezményt. Az emelés automatikus, csak azoknak van teendőjük, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekeik száma szerint kérték a kedvezményt – tájékoztatott pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Július 1-jén élesedik a családi adókedvezmény duplázásának első lépése. Ez azt jelenti, hogy havonta:
- egy gyermek esetén maximum 15 ezer,
- két gyermek esetén kedvezményezett eltartottanként 30 ezer,
- három, és minden további gyermek esetén kedvezményezett eltartottanként 49 500 forint kedvezmény lesz érvényesíthető az adóból vagy járulékból.
A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a kedvezmény július 1-től – jogosultsági hónaponként adóban számítva – 10 000-ről 15 000-re nő.
A megnövelt kedvezmény a szülők jelentős többségének automatikusan jár. Csak azoknak lesz vele teendőjük, akik korábban az adóelőleg-nyilatkozatukban a kedvezmény összegét, és nem a kedvezményezett eltartottak számát adták meg. Így például, amikor két szülő összegszerűen osztja fel egymás között a családi kedvezményt, vagy szintén összegszerűen kell megadni az érvényesíteni kívánt kedvezményt, ha van beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek a családban.
Nekik célszerű júliusban új adóelőleg-nyilatkozatot adniuk az emelt összegű kedvezményről, hogy munkáltatójuk már júliustól magasabb összegben vegye figyelembe a családi kedvezményt az szja-előleg megállapításakor.
A NAV felhívja a figyelmet, hogy a megemelt összeg akkor sem vész el, ha valaki elfelejt évközben nyilatkozni. Ebben az esetben a családi kedvezmény jövőre, a 2026. május 20-ig benyújtandó szja-bevallásban igényelhető majd vissza.
A személyi jövedelemadóból érvényesíthető kedvezményekről minden fontos információ megtalálható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján a 73. számú információs füzetben.
A magyar makrogazdaság ismert problémái miatt ez nagy nehézséget jelent a büdzsének – írja a hírre reagálva a Telex cikke, amely szerint a kétlépcsős emelés talán politikai szempontból is logikus, hiszen azzal, hogy két etapban valósul meg, kétszer is beszédtéma lehet. A cikk ugyanakkor hangsúlyozza, a nagyon magas családi adókedvezménynek is megvan az ára, hiszen más sorokon magas adókkal kell ezt kitermelni.