Szerdán 17 órától a városi könyvtárban mutatták be a Vásárhelyi Látóhatár folyóirat jubileumi számát az érdeklődőkkel megtelt olvasóteremben.
A vásárhelyi művészeti, kulturális és helytörténeti tematikájú folyóirat 15. évfolyamának 38. számát ünnepélyes keretek között mutatták be Németh László Városi Könyvtárban, a 96. Ünnepi Könyvhét kötelékében. Az olvasótermet kényelmesen megtöltötte az idősekből álló hallgatóság. Az eseményt Márki-Zay Péter polgármester nyitotta meg, aki felhívta a figyelmet arra, hogy az Ünnepi könyvhét már lassan száz éve folyamatosan működik, „rendszerek jönnek-mennek, de Könyvhét az van”, fogalmazott. Szerinte a közéletben tevékenykedő embereknek az egyik legfontosabb feladata a kultúra ápolása, rendszerektől függetlenül.
Még az aktuális szám bemutatása előtt történt egy ajándékozás: Baranyi Klára zongoraművész édesapja gyűjteményéből ajándékozott egy Endre Béla-festményt a városnak, amely elmondása szerint Baranyi János zenetanár és Endre Béla festőművész barátságának az egyik legszebb leképződése, szerinte ennél jobb helyre nem kerülhetne az alkotás. A képet Gál Boglárka múzeumigazgató vette át a város nevében, aki elárulta, a Múzeumok Éjszakáján – más Endre Béla-festmények mellett – ez is megtekinthető lesz majd.
Az ajándékozást követően Lukácsi Bálint író, újságíró lapszemlét tartott a szóban forgó vásárhelyi kiadványról, ismertette a benne foglalt helyi kulturális híreket, képzőművészeti munkákat és várostörténeti írásokat. „Hódmezővásárhely kulturális olvasztótégelye a Dél-Alföldnek”, fogalmazott. Az ismertetőn túl Lukácsi Bálint beszélt a mesterséges intelligencia és a művészetek viszonyáról, előbbire barátjaként hivatkozott, és azt állította, hogy az AI-nak és az embernek érdemes lesz a jövőben együttműködnie a kultúra formálásában.
A lapszemle után Fuchszné Benák Katalin, a folyóirat főszerkesztője beszélgetett Baranyi Klárával édesapjáról, a Zenede-alapító Baranyi Jánosról, illetve az Endre Bélához fűződő barátságáról. A szintén zongoraművész Baranyi Klára megosztott néhány személyes történetet, illetve Rácz Attila előadóművész közreműködésével a közönség elé tárták Baranyi János és Endre Béla levelezésének egy darabját, illusztrálva belülnézetből az egyik legtermékenyebb vásárhelyi művészbarátságot.