Hatalmas napelempark épül Algyőn

Hatalmas napelempark épül Algyőn

A MOL egy új, 37 megawatt teljesítményű napelemparkot és egy hozzá tartozó villamosenergia-tároló rendszert épít ki Algyőn a következő egy évben. A beruházás hozzájárul az algyői MOL létesítmények villamosenergia függetlenségéhez, és jelentősen csökkenti a telephely szén-monoxid kibocsátását. A most bejelentett beruházást az Európai Unió több mint két és fél milliárd forinttal, a kormány pedig több mint 5 és fél milliárd forinttal támogatja. Ugyanakkor Algyő önkormányzata a terület nagy részét bérbe adja a MOL-nak.

A hatalmas területen egy év múlva már napelemek sorakoznak egymás mellett. Az egykori algyői repülőtér közelében fekvő telket 2012-ben vette meg az önkormányzat a MOL-tól, most pedig bérbe adja a cégnek. A Tisza-parti település 60 éve sokat profitál abból, hogy a hazai olajipari óriás megtelepedett itt.

60 évvel ezelőtt, 1965-ben itt a tápai határban az egyik termálkútból nem csak víz jött elő, hanem más is. Onnantól kezdve lehet azt mondani, hogy Algyő élete teljes mértékben megváltozott. 10 év alatt ezer fővel nőtt a lakosságunk, ez nagyon nagy mértékű növekedés

– mondta el sajtótájékoztatón Molnár Áron polgármester.

A település jövőjét már nem elsősorban az határozza meg, hogy mennyi ideig tart még a fosszilis energiahordozók kitermelése az ipartelepen. Egyrészt rengeteg egyéb tevékenységet folytató cég működik már itt, másrészt a MOL egyre több pénzt fordít a megújuló energia kiaknázására.

Úgy is mondhatnám, hogy ez a beruházás jól példázza, hogyan válhat egy több évtized alatt kiépült komplex ipari infrastruktúra egy korszerűbb és zöldebb energiarendszer alapjává. Az új, 37 megawatt teljesítményű naperőmű és 40 megawatt kapacitású energiatároló rendszer révén jelentős lépést teszünk az algyői MOL-infrastruktúra energiafüggetlensége felé. Hiszen ezzel 13 ezer tonnányi szén-dioxid kibocsátását spóroljuk meg és kerüljük el

– fogalmazott Schubert Péter Archibald, a MOL Magyarországi Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója.

A több mint 37 megawatt teljesítményű napelempark 2500 Csongrád-Csanád megyei háztartás éves fogyasztásának megfelelő mennyiség. Ez radikális változás a regionális energiaellátásban, de országosan is nagy célokat tűzött ki maga elé a cég.

Célunk, hogy 2030-ra ezer megawatt kapacitású megújuló energia kapacitást építsünk ki és több száz megawatt óra energiatároló-rendszer épüljön meg

– tette hozzá az ügyvezető igazgató.

A hét magyarországin kívül két horvátországi napelemparkot működtet már a MOL. A megújuló energia szerepe egyre inkább felértékelődik a hazai piacon.

Tudatában kell lenni, hogy ezt a komoly értéket meg is kell óvnunk. Miért mondom ezt? A tavalyi év azt is megmutatta, hogy elég komoly áringadozások voltak a piacon

– mondta Horváth Viktor, energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár.

Az energiaellátási biztonságot leginkább az energiatárolók mennyiségének növelésével lehet erősíteni. Ezért épít fel egy 40 megawattóra energiatárolási kapacitású tároló rendszert is Algyőn a MOL.

algyőHorváth ViktorMOLMolnár ÁronnapelemSchubert Péter Archibald