Harmadfokú hőségriasztás jön keddtől

Harmadfokú hőségriasztás jön keddtől

Az országos tisztifőorvos harmadfokú hőségriasztást ad ki az ország egész területére vonatkozóan június 24-én (kedd) 00:00 órától június 26. (csütörtök) 24:00 óráig a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján – közölte hétfőn a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Mint írták, a következő napok tartósan extrém melege fizikai és mentális megterhelést jelenthet mindannyiunk számára. Különösen fontos figyelni a védelemre.

Figyelmeztettek arra is, hogy kiemelten fontos az ivás, akkor is, ha nem érzünk szomjúságot, és a legalkalmasabb a csapvíz, a cukormentes italok és a langyos tea.

Érdemes kerülni a zsíros, fűszeres ételeket, helyettük könnyű, szezonális alapanyagokból készült fogásokat válasszunk. Az élelmiszerek gyorsabban romlanak, ezért fordítsunk figyelmet a megfelelő hűtésre és tárolásra! – írták.

Azt javasolják, hogy a legmelegebb órákban, általában délelőtt 11 és 15 óra között kerüljük a tűző napot és a megerőltető fizikai tevékenységeket. Ha mégis a szabadban kell tartózkodnunk, viseljünk világos, szellős ruhát, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő készítményeket, valamint fényvédő ajakápolót is. Fontos, hogy árnyékban tartózkodjunk, és lehetőség szerint naponta legalább két-három órát töltsünk légkondicionált helyiségben. Otthonunkat a hajnali és kora reggeli órákban szellőztessük át, a belső hőmérséklet kereszthuzattal is csökkenthető. A katasztrófavédelem weboldalán megtalálhatóak azok a légkondicionált helyiségek, amelyek bárki számára elérhetők.

Azt is írják, hogy a tűzoltókat gyakran riasztják parkoló autóban hagyott gyermekek, kisállatok miatt. Ilyenkor még félárnyékban parkoló, vagy lehúzott ablakú autóban se hagyjunk senkit, mert perceken belül életveszélyessé válhat az autó belső hőmérséklete. Ha járműben hagyott gyermeket, állatot látunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot!

A vízparti pihenés üdítő lehet a kánikulában, de nagyon fontos, hogy felhevült testtel soha ne ugorjunk a vízbe – inkább lassan, fokozatosan hűtsük le magunkat. Az utcai szökőkutak vize nem alkalmas frissítésre, ezért inkább a párakapukat használjuk, vagy hűtsük magunkat vízpermettel, például a csuklónkon vagy a tarkónkon.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy a kánikula nemcsak testileg, hanem lelkileg is megviselhet minket. A nagy melegben sokan feszültebbé, türelmetlenebbé válnak, romlik a koncentráció, megnő a reakcióidő. Ezért is kérik, hogy legyünk megértőbbek és figyelmesebbek a közlekedésben és a mindennapi helyzetekben.

BM Országos Katasztrófavédelmi FőigazgatóságfigyelmeztetéshőségriadókánikulaNemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ