„Én kos vagyok, nem sértődöm meg”- szemtől szemben csapott össze Mindszent és Vásárhely polgármestere

„Én kos vagyok, nem sértődöm meg”- szemtől szemben csapott össze Mindszent és Vásárhely polgármestere

Kedd este a Vásárhelyi Televízióban ütköztette érveit Márki-Zay Péter és Gémes László, Mindszent polgármestere a nagy port kavart Versenyképes Járások Programmal kapcsolatban. A vitának komoly előzményei vannak, hiszen, ahogy mi is megírtuk, Mártély, Mindszent és Székkutas Vásárhely kihagyásával pályázott a járás egész, 500 milliós forrására. Az online térben már korábban összecsaptak az érvek, amelyek a tegnapi vita során sem kerültek egymáshoz közelebb. Mindenesetre az kiderült, hogy mi Gémes László csillagjegye, és mindez milyen következményekkel jár.

A területszintű együttműködések erősebb támogatása érdekében hozta létre a kormány a Versenyképes Járások Programot, melyre elviekben Vásárhely is pályázhatott volna. A rendelet szerint három település kellett egy érvényes pályázat benyújtásához, amely a mi járásunkban azt jelentette, hogy Vásárhely csak két másik kistelepüléssel együtt, Mártély, Mindszent és Székkutas viszont akár egyedül, a megyei jogú város kihagyásával is pályázhatott. Ami először csak elvi lehetőségként merült fel, végül meg is történt: a négy település nem tudott megegyezni a feltételekről, így végül Vásárhely nélkül pályázott a járás 500 milliós forrására Mártély, Mindszent és Székkutas.

Eljárásuk nagy port kavart a helyi közéletben, Márki-Zay Péter több Facebook-posztban fejezte ki felháborodását, amelyre Gémes László, Mindszent polgármesterének erős válaszai sem maradtak el. A két közszereplő végül kedd este a Vásárhelyi Televízió nézői előtt ütköztethette érveit a Szemtől szemben című új formátumban.

Előzmények röviden

A fő ellentét az volt, ahogyan az már korábban kirajzolódott, hogy a kistelepülések legalább Vásárhellyel egyenlő arányban szerettek volna részesülni a járás félmilliárdos keretéből, ezt viszont a megyei jogú város vezetése tartotta igazságtalannak. A március 28-án tartott első egyeztetésükön Márki-Zay Péter 70 %-os részesedést kért városunknak, amelyet aztán 62,5 %-re módosított. A kistelepülések gondolkozási időt kértek, de végül Márki-Zay Péter megelőzte őket: Facebook-posztban fejezte ki felháborodását az eljárásmód miatt, többek között a makói járás szintén igazságtalan elosztási gyakorlatát is párhuzamba állítva a vásárhelyivel – erre persze hasonlóan erős posztok következtek Gémes Lászlótól.

Miután Mártély, Mindszent és Székkutas végül egyedül adta be egymilliárd forint keretösszegben a pályázatot, mindkét oldalon fokozódtak az indulatok az online felületeken. Márki-Zay Péter „pribékeknek” titulálta három polgármestertársát, miután Vásárhely egyetlen pályázatát sem fogadták el, és tüntetést is szervezett annak érdekében, hogy Vásárhely is hozzájusson a neki járó forrásokhoz. A tüntetés bejelentéséről szóló posztja alatt Gémes László azzal vádolta meg, hogy a megyei jogú város „lenyúlt” Mindszenttől 80 millió forintot. A kisváros polgármestere végül a VTV Gyöngyösi Ferenccel készült interjúja alatt kommentelt, „félkegyelmű„-nek nevezve Márki-Zay Pétert, és felvetette a nyilvános vita szükségességét Vásárhely polgármesterével.

Vásárhelyet diszkriminálják?

A keddi TV-vitában sem igazán kerültek közelebb egymáshoz a felek. Gémes László méltatta a kormány lépését, amely szerinte „közelebb hozná a különböző identitású polgármestereket egymáshoz„, önmagát pedig hangsúlyosan „független„-ként jellemezte, bár Márki-Zay Péter felhívta a figyelmet, hogy korábban Szegvár polgármestereként, és megyei közgyűlési elnökként is fideszes érdekeket képviselt.

Ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy Gémes László kiállt egy vitára, hiszen ugyanez nem mondható el például Lázár Jánosról, vagy más kormánypárti politikusokról.

A vita végül az eredetileg tervezett 40 perc helyett több mint egy órásra nyúlt, melynek minden részletét nem tudjuk ideidézni, de lássuk, milyen érvek jelentek meg az egyik, illetve a másik oldalon, és melyek voltak a verbális összecsapás legvidámabb pillanatai.

Márki-Zay Péter szerint:

  • A kormány 500 milliárdos forrása harminc vásárhelyi utca megújítására lenne elég.
  • A politikai diszkrimináció immár sorozatos Vásárhellyel szemben.
  • A TOP-os pályázataink közül többet megakadályoztak, ebben Gémes László még megyei közgyűlési elnökként részt vett.

Gémes László szerint:

  • Őt senki ne vádolja azzal, hogy fideszes, hiszen függetlenként indult egy fideszes jelölttel szemben – amiért egyébként ki is zárták a Fideszből.
  • Mindenhol sikerült együttműködni az országban, csak a vásárhelyi járásban nem.
  • A forrás egyébként sem „jár„, hanem „jut„.
  • Márki-Zay Péter nem ment el a járási egyeztető fórumra, helyette Debrecenben a miniszterrel tárgyalt.

Márki-Zay Péter elfogadta volna, hogy nem lélekszámarányosan osszák szét a forrást, de azt nem, hogy ugyanannyit kapjon az 1300 fős Mártély, mint a 43 ezres Vásárhely, majd „teljesen kizsebeljék” a megyei jogú várost. „Ilyen egy sem volt” az országban – jelentette ki.

Számok háborúja

A „számháború” akkor kezdődött, amikor Márki-Zay Péter próbálta megértetni mindszenti polgármestertársával, hogy az ő javaslatuk, vagyis hogy Vásárhely is 125 milliót kapjon az összesen 500 milliós forrásból, csak akkor valósulhatott volna meg, ha a megyei jogú város 62,5 %-os arányban részesül a benyújtott pályázatok összesen egymilliárdos keretéből (a feltételek szerint az összesen megkapható forrás duplájára kellett pályázni, amelyből a miniszter választja majd ki, mit hagy jóvá összesen 500 milliós határig – a szerk.), hiszen ha ez nem így lenne, akkor Márki-Zay szerint

a miniszter nagyon könnyen fog – Lázár János nyomására – 500 milliónyi olyan fejlesztést választani, amelyben Hódmezővásárhely egy árva fityinggel nem szerepel.

Persze „nem lepte meg„, hogy Vásárhely egy fillért sem kapott, hiszen „Lázár János egy évvel ezelőtt megígérte”, hogy ez így lesz. Ugyanakkor a makói járásban a járásszékhely kapta a forrás 50 százalékát, több szomszédos, nem fideszes kistelepülés pedig semmit.

Nem az én magatartásomon múlott, hogy Vásárhely nem kapott egy fillért se, hiszen 5 település van a makói járásban, amely nem Lázár János közvetlen befolyása alatt áll, és ők sem kaptak egy fillért sem

– érvelt a vásárhelyi polgármester.

A továbbiakban Gémes László szemére vetette, hogy szándékosan tették a járási egyeztető időpontját olyan napra, amikor ő nincs a városban, hanem Debrecenben tárgyal.

Gémes László minderre így reagált: „Szerettem volna, ha polgármester úr azzal kezdi, hogy nyilvánosan bocsánatot kér” a „rablógyilkosozásért, meg a pribékezésért.” Szerinte az egyeztetés túl későn kezdődött, de Vásárhely részesülhetett volna a forrás egynegyedéből, ha minden település 125 millióra adja be a pályázatot. De elhangzott az az érv is, hogy Márki-Zay Péter „nem hagyott elég gondolkozási időt” a javaslata átgondolására, hanem támadásba lendült a Facebook nyilvánossága előtt – ezért nem tudták folytatni normális mederben a tárgyalást.

Megsértődhet-e egy politikus?

Főszerkesztőnk, a vita moderátorának kérdésére, miszerint „megsértődhet-e egy politikus?”, Gémes válasza ennek ellenére egyértelmű „nem” volt.

Egy olyan településvezetővel hogyan írjak alá konzorciumi megállapodást, aki köztörvényes bűncselekménnyel vádol?!

– utalt mégis Márki-Zay Péter őket minősítő „rablógyilkos” jelzőjére.

Ez csak a döntés után hangzott el, előbb kiraboltak, és azután„- kontrázott Márki-Zay.

Gémes ezután azt állította, Vásárhely korábban „több pályázattól elállt„, és úgy gondolja, Márki-Zay nem Vásárhelynek akar pénzt, hanem csak „frontokat nyitni akar„, hogy „emberekkel tudjon vitatkozni” a nyilvánosság előtt. Majd arra is hivatkozott, Vásárhely korábbi pályázatoknál nem teljesítette a feltételeket, ezért „megbízhatatlan„.

Márki-Zay Péter hangsúlyozta Vásárhely nem „állt el” semmilyen pályázattól, hanem „nem hagyták jóvá” egyes pályázataikat és pont Gémes László is volt, aki felelt ezért. „Nem elálltunk tőle, hanem megakadályozták” – fogalmazott.

500 millió az nem egymilliárd

Gémes László azt állította, nem lett volna probléma, ha 500 millióra adják be együtt a pályázatot, úgy, hogy minden település 125 millióval részesül, Márki-Zay Péter ugyanakkor felhívta a figyelmét:

Salgó László, Csongrád-Csanád megyei főispán levélben tisztázta, hogy az összkeret (vagyis az 500 millió) kétszeresére, vagyis egymilliárdra kell beadni a pályázatot.

Önök egyébként a kétszeresére adták be, csak Hódmezővásárhelyt kifelejtették belőle,

ráadásul úgy, hogy az összes, Vásárhellyel közös pályázatot lesöpörték – köztük a Hódmezővásárhely-Mártély-Mindszent kerékpárutat – mutatott rá az ellentmondásra.

Végül arról is szó volt, mennyire tekinthető „területi fejlesztésnek„, ha belterületi utcák újulnak meg a járási forrásból – Gémes László szerint persze az egész járásnak hasznos, ha például a művelődési házuk megújul, hiszen azt „Vásárhelyról is rengetegen” látogatják.

A vita egy későbbi pontján, amikor Márki-Zay Péter megismételte Gémes kijelentését, hogy Vásárhely „elállt több pályázattól„, Mindszent polgármestere saját korábbi állítását cáfolva kijelentette:

Nem azt mondtam, hogy „elállt”, hanem azt, hogy „nem valósította meg”,

de szerinte Márki-Zay az, aki „folyamatosan csúsztat„.

A számháború részeként Gémes itt azt állította, a 62,5 %, vagyis a 625 millió nem 125 millió, Márki-Zay pedig megismételte, Vásárhely akkor részesült volna garantáltan a 125 millió forintban, ha az egymilliárdos keretből 625-re pályázik – „hiszen a miniszter az 1 milliárdból 500 milliót hagy jóvá„.

Polgármester úr, nem akarok visszaélni a személyiségeddel, de ez megint csak egy számháború

– fogalmazta meg erre Gémes László a vita egyik, talán legvidámabb mondatát, amit Márki-Zay így kommentált:

Nem számháborúról van szó, hanem pénzről, becsületről, és tisztességről.

Én kos vagyok, nem sértődöm meg

– védekezett Gémes László a vita egy későbbi pontján, melynek további részleteit – például azt, miért is tartozott Mindszent Vásárhelynek 80 millióval – visszanézhetik a VTV felvételén:

Gémes LászlóHódmezővásárhelyMárki-Zay PéterVásárhelyvásárhelyi hírekVásárhelyi TelevízióVersenyképes Járások Program