A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, azaz a Mazsihisz kérelemmel fordult Hódmezővásárhely önkormányzatához, hogy szeretnének 50 millió forintért 10%-os tulajdoni hányadot a Zsinagóga és a mögötte lévő épületegyüttesből. A közgyűlés úgy döntött, hogy eleget tesznek a kérésnek, és az 50 millió forintot a zsinagóga felújítására költik.
A Zsinagóga épülete 2004-ben esett át teljeskörű felújításon, azonban akkor nem szigetelték az épületet a talajvíztől. Többek között emiatt is szükségessé vált nagyobb volumenű állagmegóvási munkák elvégzése.
A testület ezért úgy döntött, hogy 10%-os tulajdonrészt vásárolhat a hódmezővásárhelyi zsinagógában a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz).
Az előterjesztés során elhangzott, hogy a MAZSIHISZ elkötelezett amellett, hogy az egykor nagy hagyományú neológ zsidó hitélet a városban ismét fejlődésnek induljon. Az egyház a jövőben különféle vallási és kulturális programok szervezésére használná az épületet, valamint vállalná a Holokauszt Emlékközpont további működtetését. A kizárólagos használattal az épület müködtetési és karbantartási költségeit teljes egészében a MAZSIHSZ vállalná, azzal, hogy az önkormányzat részére térítésmentesen biztosítanák az épület rendezvényhelyszínként való használatát.
Az egykori iskolaépület is, ahol jelenleg a holokauszt hódmezővásárhelyi történéseit bemutató Magyar tragédia 1944 című kiállítás látható, teljes egészében a szövetség kizárólagos használatába kerül. Egy külön szerződés alapján a tárlat működtetését a Mazsihisz végzi majd.
Az önkormányzat vállalta, hogy a tulajdonrészért kapott vételárat az 1850-től több ütemben elkészült, jelenlegi formáját 1905-ben, Müller Miksa tervei alapján elnyerő szecessziós zsinagóga karbantartására, illetve felújítására fordítja, és elkészíti a műemlék díszkivilágítását, amelynek költségeit szintén vállalja majd.
Márki-Zay Péter a Vásárhelyi Televízió Időben c. műsorában történelminek nevezte a megállapodást.