Hétfőn elkezdődtek az érettségi írásbelik, a diákok ma magyarból adtak számot tudásukról. Vásárhelyi gimnazistákat kérdeztünk tapasztalataikról a mai vizsganap után. A legtöbben azt nyilatkozták, összességében nem volt olyan nehéz a feladatlap, mint gondolták, jó eredményre számítanak.
Idén több mint 6000 diák számára vette kezdetét május 5-én az érettségi időszak Csongrád-Csanád megyében, elsőként hétfőn magyar nyelv- és irodalomból adtak számot a diákok. Tavaly érettségiztek először az új 2020-ban bevezetett NAT szerint a diákok, akkor vezették be például a műveltségi tesztet a feladatok között. A Bethlen Gábor Református Gimnáziumban is rendben elkezdődött az érettségi, az általunk megkérdezett diákok a vártnál könnyebbnek érezték a vizsgát, amely szövegértésből, műveltségi tesztből és egy esszé megírásából áll. A szövegértés feladata a 24.hu információja szerint Daniss Győző Raátz Judittal készült beszélgetése volt, az esszékérdésnél az egyik lehetőség Örkény István Meddig él egy fa? című novellájának elemzése, a másik opció pedig a történelmi események irodalmi feldolgozásáról egy általános témakifejtő esszé volt.
„A szövegértés egyszerű volt, a műveltségi teszt viszont nehéz” – számolt be Fári Bence Imre. Elárulta azt is, műelemzésből Örkény István egyik novelláját kapták, ami neki személyesen nagyon tetszett.
„Az irodalmi tesztre nagyon nehéz felkészülni, mert nagyon átfogó, ott voltak nehezebb kérdések. De a memoriter például könnyű volt” – jegyezte meg Nagy-Sztancsik Ádám.
Volt azonban olyan diák, aki épp a műveltségi tesztet nem érzete nehéznek:
„Igyekeztem az előzetes felkészülést magyarból komolyan venni, a kötelező olvasmányokat, memoritereket alaposan átnéztem. Így a teszt számomra nem tűnt annyira nehéznek, sokkal inkább a nyelvtani fogalmak – mondta Kletka Levente, aki a többiektől eltérően nem a novellát, hanem a versek elemzését választotta.
„Sokat készültem a magyarérettségire, és a magyartanárunk is elég keményen hajtotta, ezért a műveltségi része egész simán ment. A novellaelemzést választottam, felkészültem, tudtam a szempontokat, leírtam mindent, amit tudtam” – árulta el Hegedűs László Barnabás, aki arra számít, ötöst fog érni a munkája.
Olyanok is vannak, akik korábban már szereztek tapasztalatot az érettségivel, hiszen előrehozott vizsgát, vizsgákat tettek – így például Árgyellán Anasztázia. „Már rutinosabb vagyok, így nem izgultam annyira.” Ő egyébként meglepődött a feladatsor könnyűségén, kellemes csalódást volt számára, és az 500-800 szavas novellaelemzés sem esett nehezére.
„A műveltségi tesztet nehéznek találtam, a szövegértésnél azonban nehezebbre számítottam” – csatlakozott a többség véleményéhez Hamvas Ödön.

A 2025-ös tavaszi vizsgaidőszakban Csongrád-Csanád vármegyében összesen 51 intézmény 6134 diákja áll vizsgabizottság elé, középszinten 14 049, míg emelt szinten 3 061 felelet várható. Érdekesség, hogy összesen 45 tantárgyból érettségiznek majd megyénkben, a klasszikus magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, fizika, földrajz, kémia, különböző idegen nyelvek mellett 13-an belügyi rendészeti, 23-an honvédelmi, 165-en állampolgári, 14-en fenntarthatósági, 74-en mozgóképkultúra és média ismeretekből is számot adnak.
A nyelvek közül az angol a legnépszerűbb (3274-en vizsgáznak majd angolból, közülük 1152-en emelt szinten), míg kuriózumnak tekinthető, hogy 2 fő közép szinten kínai, 1-1 fő pedig emelt szinten orosz és lovári nyelvből is vizsgázik majd.
Az írásbeli vizsgák május 23-án fejeződnek be, az emelt szintű szóbeli érettségik június 3-tól 11-ig, a középszintűek pedig június 16-tól július 2-ig tartanak majd.
Kedden a matematika, szerdán pedig a történelem írásbelikkel folytatódnak a vizsgák országszerte.