A Fidesz hazugsága ellen tiltakozna Szita Károly, Márki-Zay felháborítónak tartja

Márki-Zay Péter felháborítónak tartja Szita Károly levelét, amelyben a polgármestereket a szerinte nem létező, „Fidesz által kitalált” Tisza-adó elítélésére szólítják fel. Az ellenzéki városvezetők közös nyilatkozatban kérik a kaposvári polgármestert, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetségének nevében ne folytasson pártpolitikai tevékenységet.

Felháborítónak tartja Márki-Zay Péter és több más ellenzéki vezetésű város polgármestere, hogy Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökeként levelet küldött a városvezetőknek, amelyben arra bíztatja őket, hogy tiltakozzanak az úgynevezett Tisza-adó ellen. Márki-Zay portálunknak elmondta: ez egy nem létező adó, a Fidesz kreálmánya, és Szita egy olyan, kizárólag az Indexen megjelent hamis dokumentumra alapozza a levelét, amelynek valóságalapja nincs.

A polgármester szerint a levelet „végtelen felháborodással” fogadták, és megengedhetetlennek tartja, hogy Szita Károly a Megyei Jogú Városok Szövetségének nevében hamis információt terjesszen, politikai céllal. Úgy fogalmazott: biztos benne, hogy „egyetlen gerinces polgármester sem vesz részt ebben a színjátékban”.

Az ellenzéki polgármesterek közös nyilatkozatban szólítják fel Szita Károlyt, hogy a szövetséget ne használja pártpolitikai célokra. Emlékeztetnek arra, hogy az MJVSZ eddig azért működött hatékonyan, mert fideszes és ellenzéki városvezetők politikamentesen képviselték a települések érdekeit. Márki-Zay szerint ez a hagyomány sérül most azzal, hogy Szita egy politikai propaganda által kreált ügyben akar közös állásfoglalást kierőszakolni.

Közben – emelte ki Márki-Zay – a kormány évek óta valós megszorításokat hajt végre az önkormányzatok kárára. Példaként említette a bevételek befagyasztását, az adóelvonásokat, a normatívák reálértékének csökkenését, a hatósági és ágazati feladatok elvételét, valamint azt, hogy az állam nem biztosítja a béremelések és az infláció fedezetét. Szerinte ezek a lépések súlyos károkat okoztak a településeknek, mégsem hallani, hogy Szita valaha tiltakozott volna ellenük – most viszont egy „Fidesz által kitalált hazugság ellen” akar fellépni.

A Szita által küldött levél arra hivatkozik, hogy a Tisza Párt „rendkívül súlyos adóemelési és megszorítócsomagot” tervez, és azt kéri a közgyűlésektől, hogy tárgyalják meg és utasítsák el ezeket a pontokat. Határozati javaslatot is mellékelt, amelyet az ellenzéki városvezetők szerint hamis alapokra épített. Márki-Zay portálunknak elmondta: a Tisza-adó nem létezik, a kormány viszont valós elvonásokat hajt végre – az általa vezetett városban például jövőre is mintegy 100 millió forinttal nő az elvonás.

A politikus végül felszólította az ország több mint 3200 polgármesterét, hogy ne álljanak be a Fidesz propagandájába, és kijelentette: minden „becsületes, gerinces vezető” el fogja utasítani Szita Károly kezdeményezését.

HódmezővásárhelyMárki-Zay Pétermegyei jogú városok szövetségeSzita KárolyVásárhely