Vegyen velünk lendületet! 970×250 -3

Három napon át Vásárhelyen ünnepelnek a mezőgazdászok

Csütörtökön délelőtt 9-kor nyílik meg a 31. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásár, a Hód-Mezőgazda Zrt. Kutasi úti kiállítási centrumában. A szakma mellett a könnyedebb, látványos programok várják a látogatókat és rengeteg állat is. Körülbelül 500 kiállító vonultatja fel standját.

Az utolsó simításokat végezték ma és fogják még holnap a kiállító gazdák és a háttéripar munkatársai a Hód-Mezőgazda Zrt. Kutasi úti kiállítási centrumában, ahol a gépkiállítók már teljesen felvonultak, míg az állatok ma és holnap érkeznek a helyszínre.

– Időarányosan jól állunk az előkészületekkel, kicsit eltérő a megszokottól, hogy egy munkaszüneti nap előzi meg a kiállítás kezdetét. Nagyon nehéz volt besorolni a kiállítás kezdetét, hiszen a környéken nagy sportversenyek zajlanak és ezek miatt máskor nem lehetett volna megoldaniuk a szállást a kiállítóknak és az ide látogatóknak, ezért esett a választás erre az időpontra – mondta Antal Gábor. A Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója hozzátette: ma a kiállítás 90-95 százalékban elkészült, alig marad valami hátra holnapra, azaz időre startra kész lesz a kiállítás.

Az idei rendezvény különlegessége lesz, hogy továbbfejlesztik a tavaly kialakított tanösvényt, ugyanis a laikusok és a szakemberek számára is fontosnak tartják bemutatni a talajjal kapcsolatos tudást, ugyanis a mai gazdálkodásban a víz, ami limitált, ezért nagyon megfontoltan és körültekintően kell bánni vele – emelte ki.

– Hasonló programokkal is készülünk, mint az elmúlt esztendőkben, ezekben nagy változás nincs, de minden program megújul. Akik eddig is kilátogattak a kiállításra, azok az idén is hasonló színvonalas programokat látnak, külföldi kiállítóink is lesznek, mint az állatok-, mind a háttéripari kiállítók között – mondta.

Az idén a gidrán lesz a kiállítás kiemelt lófajtája, mely többek közt arról is híres, hogy a huszárok lova volt. Így az érdeklődők ezeket is megcsodálhatják.

riporter

– Ez a kiállítás, mely vásárhelyi szakemberek fejéből pattant ki, honosította meg a show-bírálatok elvén alapuló tenyészállat kiállításokat. Ezt az amerikai kontinensről hozták ide az akkori kiállításszervezők. Az elmúlt 30 esztendőben akkora tudás, szakmai tapasztalat halmozódott fel, hogy ez már történelem és hagyomány, és ezt a hagyományt kár lenne megszakítani. És nagyon-nagy az érdeklődés a kiállítás iránt, akkora, hogy még a Coviddal terhelt időszakban is mindenki azzal biztatott bennünket, hogy csináljuk meg, mi ott leszünk. Ez azóta is változatlan. Azt gondolom, Magyarország legnagyobb és legszínvonalasabb kiállítását tudjuk megszervezni, s a tavalyi esztendőben kimondták róla azt is, hogy „Ez a tenyészállat kiállítás Magyarországon” – mondta Antal Gábor.

A kiállításon körülbelül 110 holstein fejőstehén lesz látható, mely nagyon nagy számot jelent, jön 120 húsmarha, 70-nél több juh, és itt lesznek a nyulak, a sertések és úgy néz ki, jöhetnek a szárnyasok is. Tavaly 50 ezer néző fordult meg a kiállításon, az idén is legalább ennyire számítanak a szervezők.

Ma délelőtt a már helyszínre érkezett állatok zömét a szarvasmarhák tették ki. Így volt az abban a boxban is, melyben a makói László Róbert tenyésztő, a Makói Hagymakertész Kft. egyik tulajdonosa tehenei alkalmazkodnak a nekik szokatlan helyszínhez.

László Róbert a tejelő tehenével. 15 éve hozza el ide saját állatait

– Én már a 31. kiállításon vagyok jelen, hiszen középiskolás korom óta mindegyiken részt vettem. 15 éve holstein-fríz marhát is hozunk. Most két állatot is hoztunk, egy második laktációs tehenet és egy szűz üsző kategóriában induló fiatal növendéket – mondta. Hozzátette: országos szinten ez a rendezvény, melyet a szakma elismer és kiemelt figyelemmel kísér, ezért is vesz rajta részt. Ő az a kiállító, mely állatai tejét bárki meg is kóstolhatja. Elárulta, hogy a tenyésztők ezen alkalmakkor megosztják egymással tapasztalataikat.

A gépkiállítók közt van egy különleges is. A WattBolt elektromos emelőgépeket hozott el, olyanokat, melyeket napelemekkel gyorsan fel lehet tölteni, s melyek egy töltéssel akár 8 órán át működnek.

– Ez az új technológia az építőiparban és az állattartásban is megjelent. Már léteznek a nagy kapacitású elektromos gépek, nem csak a rakodógépek, de a teherautóktól kezdve minden – mondta Urbán Tamás, a Wattbolt cég munkatársa. Hozzátette, az elektromos mezőgazdasági gépeket az emberek pihenőidejében újra lehet tölteni, hiszen léteznek olyan gyorstöltők, melyek egy óra alatt elvégzik ezt. – Az általunk most elhozott középkategóriás gép napi nyolc órás működése naponta 1500 forintba kerül, beleértve abba az akkumulátor amortizációját is.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!